Przewozy-turystyczne-wycieczki-transfer-Lublin_Świdnik

Rodzinne Wakacje 2024

Seminarium Duchowne

Seminarium Duchowne w LublinieSezon Lublin to cykl imprez organizowanych specjalnie na rozpoczęcie sezonu turystycznego w Lublinie. W bieżącym roku 2013 miasto także przygotowało mnóstwo atrakcji. Jedną z nich na którą "polowałem" już od kilkunastu miesięcy była możliwość zobaczenia wnętrz Seminarium Duchownego w Lublinie. Okazja z której nie skorzystać, nie wypada ponieważ obiekt ten normalnie jest zamknięty dla osób z zewnątrz. W budynkach mogą przebywać tylko duchowni.

Początki historii Seminarium Duchownego w Lublinie to 8 października 1714 roku, kiedy to biskup krakowski Kazimierz Łubieński erygował seminarium. W latach 1714-1730 wybudowano kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Z okresu budowy kościoła pochodzi skrzydło łączące go z kamienicą Sucharabską. W 1890 roku nastąpił początek budowy kaplicy z kamienia w stylu neogotyckim.

W latach 1907-1908 został wzniesiony ostatni budynek seminarium tzw. Nowy Gmach. W czasie wojny gmach seminarium został uszkodzony. Po pożarze strychu w 1976 r. sukcesywnie dobudowano dwa kolejne piętra. W 1998 r. rozpoczęto budowę wielofunkcyjnej auli podziemnej.

Kościół seminaryjny powstały w latach 1714-1730, zbudowany został na planie krzyża greckiego, orientowany, z kopułą na pendentywach w przecięciu ramion krzyża i opatrzoną wysoką latarnią, zwieńczoną berłem z kulą i krzyżem. Kaplica została wybudowana w 1890 r., w stylu neogotyckim, na planie prostokąta, zamkniętego absydą. Z zewnątrz, powyżej linii okien poprowadzono fryz arkadkowy. Nad wnętrzem rozciąga się sklepienie krzyżowo-żebrowe. Kaplica jest obecnie dostosowana do liturgii w obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, stąd ikonostas. Od 1965 r. w Seminarium Lubelskim przebywają alumni obrządku bizantyńsku-ukraińskiego z Polski, a od 1990 r. także z Ukrainy. Wyposażenie kościoła jest jednolite, w stylu późnobarokowym. Stanowią je: ołtarz główny, cztery ołtarze boczne, ambona i stalle. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Przemienia Pańskiego, nad nim - owalny obraz Boga Ojca, a na zasuwie obraz św. Stanisława Kostki. Na zakończeniach nawy poprzecznej znajdują się ołtarze: Matki Bożej (od strony południowej) i św. Barbary (od strony północnej), natomiast na przecięciu nawy głównej i poprzecznej (od strony południowej) ołtarz św. Wincentego Paulo. Ambonę umieszczoną na lewym filarze zdobią figury Ewangelistów oraz Chrystusa Króla. W kościele seminaryjnym znajdują się organy elektromechaniczne, trzydziestogłosowe, dwumanułowe z pryncypałem w prospekcie. Druga kaplica, pod wezwaniem Matki Bożej Zawierzenia, jest miejscem modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Poniżej fotografie z wnętrza kościoła (w ławkach widoczne książki, modlitewniki przyszłych kapłanów), kaplicy, korytarze seminarium, stołówka czekająca na posiłek oraz sala gimnastyczna).