Przewozy-turystyczne-wycieczki-transfer-Lublin_Świdnik

Rodzinne Wakacje 2024

Rynek na Starym Mieście w Lublinie.

Rynek na Starym Mieście w Lublinie.

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie jest niezwykle piękne i wyjątkowe ponieważ to co oglądamy teraz nie jest wytworem powojennych architektów którzy planowali na nowo wiele polskich miast po zakończeniu II wojny światowej na skutek ogromnych zniszczeń a czasem nawet całkowitych. Obecne Stare Miasto w Lublinie wygląda tak, jak przez ostatnie setki lat. 

Lublin na szczęście nie ucierpiał podczas ostatniej wojny i wiele budynków przetrwało ten okres w niezmienionej formie. Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania Starego Miasta? Po za znanymi zabytkami takimi jak Brama Krakowska, Wieża Trynitarska, Teatr Stary czy Klasztor Dominikanów warto zatrzymać się na Rynku który jest miejscem szczególnym.

Lublin

Rynek w Lublinie został zbudowany na planie  zbliżonym do kwadratu. Jego nieregularny kształt jest spowodowany założeniem placu na łuku dawnych wałów. Będąc tutaj warto przyjrzeć się dokładnie kamienicom które nas otaczają.

Po stronie zachodniej znajduje się kamienica Klonowica (numer 2). Kamienica pod numerem 5, należała kiedyś do rodziny Konopniców to dawna siedziba rajcy lubelskiego - Macieja Zessa. Popatrzmy teraz nad ulicę Rybną nad którą znajduje się Brama Rybna zwana tak ponieważ prowadziła do placu na którym handlowano kiedyś rybami. Brama Rybna łączy dwie kamienice.

Po stronie wschodniej znajduje się chyba najbardziej znana kamienica Lubomelskich (numer 8). W posiadaniu rodziny Lubomelskich znajdowała się od początku XVI wieku. Na portalu kamienicy zachował się do dzisiaj znak rodzinny Zadora wraz z datą 1540 i napisem Jan Lubom. W czasie pożaru miasta w 1580 roku kamienica ucierpiała jednak została odbudowana i ozdobiona malowidłami o tematyce świeckiej. Dziesięć obrazów rozmieszczonych na ścianach  zawiera liczne odwołania do kultury antycznej. Przy ulicy Złotej 2 zobaczymy kamienicę w której w latach 1899-1934 mieszkała poetka Franciszka Arsztajnowa (autorka wierszy o Lublinie). Kolejny adres to Rynek 9 to kamienica pod Lwami. Nazwa pochodzi oczywiście od zdobiących ją lwów. Wiele osób nie tylko mieszkańców ale także turystów odwiedzających Lublin za najpiękniejsza kamienicę uważa kamienicę Konopniców pod adresem Rynek 12.

Od strony Wieniawskiego pierwszym oglądanym budynkiem jest gotycka kamienica z numerem 14. Kolejny adres Rynek 16 zwana jest kamienicą Muzyków ze względu na zdobiący ją fryz w postaci grajków. Rynek 17 to kamienica Wieniawskich która w latach 1834 - 1849 była własnością Tadeusza Wieniawskiego który był doktorem medycyny i chirurgii. Jest też miejscem gdzie urodził się wybitny skrzypek Henryk Wieniawski urodzony w 1835 roku. W pobliżu ulicy Bramowej narożna kamienica zwana jest kamienicą Cukierników z powodu oczywiście dekoracji.

I to by było na razie na tyle. Polecamy na RynkuPiwnica pod Fortuną oraz Trasa podziemna