Przewozy-turystyczne-wycieczki-transfer-Lublin_Świdnik

Rodzinne Wakacje 2024

Wzgórze Czwartek w Lublinie to miejsce gdzie istniała osada już w VI wieku

Wzgórze Czwartek Lublin

Po przejściu przez okolice dworca autobusowego i targu przy ulicy Ruskiej wchodzimy na górę i jesteśmy na miejscu. To Wzgórze Czwartek w Lublinie należące obok Wzgórza Grodzisko (tam też pójdziemy) do najstarszych grodzisk na terenie dzisiejszego miasta. Badania archeologiczne potwierdzają że Wzgórze Czwartek było zamieszkane już w VI wieku. Osada w tym miejscu miała charakter otwarty i nie posiadała żadnych umocnień. Odkryto w tym miejscu pozostałości chat mieszkalnych, obiektów gospodarczych i produkcyjnych.

Nazwa osady nasuwa przypuszczenia, że stała się ona ośrodkiem targowym gdzie wymieniano towary. Większość osad o nazwach związanych z dniem odbywania sie targów powstała w XI wieku i prawdopodobnie Wzgórze Czwartek otrzymało w tamtym czasie nazwę używaną do dnia dzisiejszego.

Targ na Wzgórzu Czwartek był zalążkiem miasta Lublin. To tutaj zbudowaną pierwszą świątynię dla mieszkańców potrzebujących opieki duszpasterskiej. Według lokalnej tradycji pierwotny kościół drewniany miał być zbudowany jeszcze w X wieku przez Mieszka I. Świątyni nadano wyzwanie Świętego Mikołaja - patrona kupców. Kościół ten stał się pierwszą lubelska parafią przy której znajdował się cmentarz. Wzgórze Czwartek znajduję sie w obrębie ulic Podzamcze, Ruska i Lubartowska.

Nasz cel: Kościół świętego Mikołaja na Wzgórzu Czwartek uważany jest więc za najstarszą świątynie w Lublinie. Świątynia ta mogła być niewielką kaplicą ale w miejscu gdzie dziś stoi kościół świętego Mikołaja. Historia tego miejsca liczy ponad 1000 lat. To właśnie jest najstarszy Lublin, tu istniała wczesnośredniowieczna osada zlokalizowana w punkcie który znakomicie nadawał się do obrony a w pobliżu płynęła rzeka. Odkrycia archeologiczne, wraz ze wzmiankami historycznymi, potwierdzają powstanie fundamentów świątyni na początek XVI wieku. Pola i działki przy kościele wspominane są m.in. w edykcie wydanym w 1519 roku przez Zygmunta Starego. Są tam wzmianki o gruntach, które Bernard Maciejowski, sędzia lubelski, darował Grzegorzowi – kapłanowi obrządku greckiego. Wiele z tych gruntów przeszło potem na własność kościoła św. Mikołaja.

Schodzimy teraz ze Wzgórza Czwartek i znów znajdujemy się na Podzamczu. To obszar między Czwartkiem a Wzgórzem Zamkowym i Wzgórzem Staromiejskim. Podzamcze nie wygląda dziś zbyt atrakcyjnie jeśli chodzi o turystykę ale to ważne miejsce w historii Lublina. To na tym obszarze żyli obok siebie chrześcijanie, prawosławni i Żydzi. To tutaj znajduje się kolejny obiekt naszej trasy: Cerkiew Katedralna, a także nieistniejąca najważniejsza świątynia lubelskich Żydów - Synagoga Maharszala - zniszczona w czasie wojny przez niemieckiego okupanta. Znajdowała się obok Zamku Lubelskiego w miejscu gdzie obecnie biegnie aleja Tysiąclecia. Jeśli interesuje Cię historia lubelskich Żydów a naprawdę jest to ciekawe to zapraszam do zakaldki - Żydowski Lublin.