Przewozy-turystyczne-wycieczki-transfer-Lublin_Świdnik

Rodzinne Wakacje 2024

Atrakcje w Lublinie. 7 Najlepszych atrakcji w Lublinie.

Atrakcje w Lublinie. 7 Najlepszych atrakcji w Lublinie.

stare miasto lublin widok

Lublin to miasto wielu atrakcji które cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów. W Lublinie znaleźć można zarówno atrakcje historyczne takie jak muzea czy zabytki: Zamek Lubelski i inne ale także atrakcje które oferują wypoczynek wśród zieleni: Muzeum Wsi Lubelskiej czy Ogród Saski. Możemy przejechać się zabytkowym trolejbusem  co jest wielką atrakcją dla wszystkich lub odwiedzić Lubelską Giełdę Staroci jako atrakcja dla kolekcjonerów staroci. Żeby nie przedłużać -zapraszamy na wycieczkę po Lubelskich atrakcjach.

 

1. Muzeum Wsi Lubelskiej - Wiejskie Atrakcje w Lublinie.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Gdy po całym tygodniu życia we współczesnej cywilizacji postanowicie uciec, to nie musicie jechać aż w Bieszczady. Nie musicie jechać też za Lublin. Na obrzeżach miasta znajdziecie wehikuł czasu który przeniesie Was do przeszłości. 

Tą maszyną która oferuje takie atrakcje w Lublinie do przemieszczania się w czasie jest Muzeum Wsi Lubelskiej nazywane także Skansen Lublin. To miejsce, to wspaniała atrakcja w Lublinie zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Przechodząc przez bramę muzeum cofamy się w daleką przeszłość z dala od mieszczuchów na cichą i spokojną wieś. Tutaj w jednym miejscu na powierzchni 25 hektarów poznamy kilkanaście regionów: Wyżynę Lubelską, Polesie Lubelskie, Podlasie, Powiśle, Roztocze, miasteczko rolnicze i sektor dworski.

Nie zapomnijmy zobaczyć kościoła rzymskokatolickiego, cerkwi greckokatolickiej i plebanii. Wraz z czasem dochodzą kolejne. Na terenie muzeum zostało wyeksponowanych wraz z małą architekturą około siedemdziesięciu obiektów. Zagrody są dokładnie odtworzone wraz z urządzeniami wnętrz i przedmiotami codziennego użytku. Bo przecież tutaj toczyło się codzienne, rodzinne życie.

Ale zacznijmy od początku. Proponuje zwiedzać muzeum zgodnie ze strzałkami i kolejnością numeracji z mapki jaką otrzymamy w recepcji. Dzięki temu niczego nie przeoczymy i zobaczymy naprawdę wszystko. Pierwszą fajną i ciekawą pozycją jaką zobaczymy jest wiatrak z Zygmuntowa. Ciekawa pozycja ponieważ wiatraków raczej podróżując po Polsce wielu nie zobaczymy. Podobnie jak kuźnia z Urzędowa, która znajduje się tuż obok. Z tego samego regionu znajduje się w następnej kolejności zagroda. Później poznamy zagrodę z Niemiec, Żukowa, Tarnogóry, Żabna i tak dalej. Oprócz chałup zobaczymy olejarnię z Bogucina, Dwór z Huty Dzierążyńskiej i Żyrzyna i wiele innych naprawdę ciekawych obiektów. Zwiedzając muzeum dojdziemy także do terenów niżej położonych gdzie trafimy na zbiornik wodny z uroczymi progami wodnymi gdzie przy szumie wody możemy odpocząć rozkoszując się pięknymi widokami z przed lat.

Muzeum Wsi Lubelskiej to nie tylko budynki. to miejsce tętni życiem. Jest pełne zwierząt, zobaczymy tu kury a czasem i małe kurczaczki co dla dzieci jest wspaniałą atrakcją, są tu też kaczki, gęsi, konie, krówki, gołębie i wiele innych wiejskich zwierzaków. W ciągu roku organizowane są różnego rodzaju imprezy. 

Skansen w Lublinie to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Polsce, które zasługuje na odwiedzenie, aby poznać historię i kulturę naszego kraju. Jest to otwarte muzeum, które eksponuje tradycyjne budownictwo oraz życie codzienne mieszkańców dawnych polskich wsi. Można tu zobaczyć bogatą kolekcję zabytkowych obiektów, takich jak chaty, stodoły, studnie, młyny, kościoły i wiele innych, wszystko pięknie odrestaurowane i urządzone w sposób autentyczny, co pozwala odwiedzającym poczuć się, jakby przenieśli się w czasie.

W skansenie można również zobaczyć pracę rzemieślników, którzy prezentują tradycyjne metody wykonywania różnych wyrobów, takich jak ceramika, tkactwo czy garncarstwo. Dzięki temu można się dowiedzieć, jak wyglądała praca rzemieślników w dawnych czasach i jakie narzędzia wykorzystywali do produkcji swoich wyrobów. Jednym z największych atutów lubelskiego skansenu jest jego otoczenie – znajduje się on w malowniczej okolicy, w otoczeniu lasów i pól, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku. Dzięki temu można zrelaksować się i odpocząć od zgiełku miasta, ciesząc się jednocześnie pięknem przyrody.

Oprócz tego, skansen organizuje różne wydarzenia i warsztaty, podczas których można zdobywać nowe umiejętności i poznawać tradycyjne obrzędy i zwyczaje ludowe. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat kultury i historii Polski, a także spędzić miło czas w gronie rodziny i przyjaciół. Podsumowując, skansen w Lublinie to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić, aby zgłębić tajniki polskiej tradycji i historii oraz cieszyć się urokami przyrody. To doskonała propozycja zarówno dla miłośników kultury i historii, jak i dla osób szukających wytchnienia od codzienności. Bogata oferta edukacyjna i kulturalna skansenu zachwyci każdego, kto zdecyduje się na jego odwiedzenie. Każdy odwiedzający odnajdzie tu coś dla siebie i na pewno nie będzie żałował spędzonego czasu w tak magicznym miejscu.

A gdy zgłodniejemy możemy wstąpić do Piwiarni z Siedliszcza na herbatę i pierogi a w Dworze z Huty Dzierążyńskiej kupić pamiątki ze Skansenu.

Muzeum Wsi Lubelskiej - Skansen Lublin to także inne atrakcje w Lublinie: pokazy ginących rzemiosł wiejskich, plastyka obrzędowa, tradycyjny zbiór płodów rolnych oraz obrzędy związane z kalendarzem świąt polskich jak np. Noc Świętojańska która się  odbywa 23 czerwca od 18.

2. Ogród Saski w Lublinie -atrakcje od 1837 roku.

 ogrod saski muszla koncertowa lublin

Na majowy weekend zapowiadali piękną i słoneczną pogodę a my zastanawialiśmy się gdzie wybrać się na spacer po obiedzie w sobotę. Miało być upalnie i bezchmurnie a chcieliśmy odpocząć w cieniu  więc wybraliśmy Ogród Saski przy Alejach Racławickich w Lublinie, który znajduje się w samym centrum miasta.

ogrod saski lublin kwiaty

W Ogrodzie Saskim znajduje się kilkaset drzew więc cienia i ławeczek tam nie brakuje. Dojedziemy tam autobusem z każdej dzielnicy Lublina a zaparkować  samochód możemy na parkingu w centrum handlowym lub uliczkach sąsiadujących z ogrodem. W majowy weekend mieliśmy jednak problem ze znalezieniem miejsca wolnego blisko ogrodu z uwagi na odbywające się wydarzenia kulturalne  więc zaparkowaliśmy na parkingu w Centrum Handlowym Plaza przy ulicy Lipowej (parking płatny od poniedziałku do piątku). Cały ogród jest ogrodzony i prowadzi do niego kilka bram. My weszliśmy głównym wejściem od Alei Racławickich przy Domku Odźwiernego. I od razu poczuliśmy ten klimat: gęsta zieleń, alejki i woda...

ogrod saski w lublinie

Park oferuje wiele zielonych atrakcji w Lublinie  które znajdziemy w centrum miasta. W Parku znajduje się wiele atrakcji zarówno przyrodniczych jak i architektonicznych: wiekowy drzewostan, mostek miłości z kłódkami, muszla koncertowa w której odbywają się liczne wydarzenia, zegar słoneczny, fontanna, klatka z pawiami, plac zabaw dla dzieci czy Domek Saski był niegdyś Domkiem Odźwiernego. Obecnie mieści się tam sklepik piekarniczo-cukierniczy.

ogrod saski fontanna lublin

Ogród Saski w Lublinie jest najbardziej reprezentacyjnym parkiem w mieście. Lubimy to miejsce nie tylko ze względy na jego walory rekreacyjne ale także dlatego, że to miejsce ma swoją historię. Powstał jako pierwszy ogród miejski - dość dawno w 1837 roku na dawnych Polach Dominikańskich a jego założycielem był Feliks Bieczyński, który projektując ogród opierał się na projektach innych znanych parków. Ogród w Lublinie jest podzielony na sektory. Poniżej na zdjęciu "mostek miłości" z kłódkami:

ogrod saski lublin 22

I kłódki które są tu od lat przyczepiane...

ogrod saski mostek z klodkami

przez zakochanych z Lublina i świata...

ogrod saski lublin 20

W 2012 roku Ogród Saski przeszedł metamorfozę dzięki czemu stał się bardziej przyjazny dla mieszkańców Lublina i turystów. Zostały wyremontowane nawierzchnie i założony monitoring dzięki czemu jest tu bezpiecznie. Obowiązuje zakaz wpuszczania czworonogów dzięki czemu mamy pewność, że my lub nasze dziecko  nie wdepnie na "minę". Wtedy także w ogrodzie pojawiły się pawie.

ogrod saski pawie lublin

Spacerując alejkami w cieniu drzew możemy odpocząć na nowych ławeczkach podziwiając cenne okazy starodrzewu wśród których największe znaczenie przyrodnicze ma Topola Biała która rośnie w południowej części parku w odległości 70 metrów na północ od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Drzewo ma obwód 615 centymetrów średnicy i jak na swoja wielkość znajduje się w bardzo dobrej kondycji. Innym ciekawym okazem jest Lipa Srebrzysta która rośnie w centralnym miejscu Ogrodu Saskiego obok zegara słonecznego. To drzewo jest najstarsze w parku a jednocześnie jest najstarszym drzewem w Lublinie. 

ogrod saski alejki lublin

Idąc wzdłuż ogrodzenia parku od strony al. Racławickich, bardzo często można oglądać ciekawe plakaty, zdjęcia, galerie miejskie wielu artystów. Niektóre zdjęcia zachwycają, inne śmieszą, a inne dają do myślenia, dlatego warto je zobaczyć.

ogrod saski lublin atrakcje


Dawniej Ogród Saski otaczały mury i bramy, które były zamykane na noc a wejście do parku było podobno płatne. O godzinie 21 chodzący dozorcy dzwonili ręcznymi dzwonkami i obwieszczali, ze zamykają park.


ogrod saski fontanna lublin

Najstarszym miejscem w parku, które zasługuje na odwiedziny jest Kapliczka Bożej Męki. Jest ona upamiętnieniem zarazy z XVII wieku która nawiedziła Lublin. Kapliczka znajduje się na wzniesieniu obok ogrodzenia Ogrodu Saskiego od strony Alei Racławickich naprzeciwko Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prowadzone tam wykopaliska archeologiczne wykazały, że jest wielce prawdopodobnym, że pagórek pod Kapliczką został usypany na terenach dawnego cmentarza cholerycznego. Wiadomo się, że pochodzenie nazwy Kapliczki ma swoje źródło z tego, że w jej miejscu niegdyś stała szubienica oraz krzyż. Inna legenda głosi, że w tym miejscu pochowano ofiary powstania w XIX w. Jeżeli chodzi o szubienicę to warto zobaczyć Domek Kata który znajduję się po drugiej stronie ulicy graniczącej z parkiem. 

ogrod saski lublin laweczki

Ciekawą legendą jest legenda z Sandomierza, która głosi, że podziemnymi korytarzami i piwnicami można było niegdyś dojść do Lublina, między innymi w miejsce lochów zbudowanych pod Ogrodem Saskim. Prowadzone były nawet prace archeologiczne i wykryto korytarz którego początek był w okolicach kapliczki jednak po około 300 metrów ten loch był zasypany i zaniechano dalsze prace mające na celu jego odkopanie i dalszą penetrację. A kto wie, może właśnie tym korytarzem doszlibyśmy do Sandomierza? Na tym kończąc zostawiamy dla Was dalsze odkrywanie Ogrodu Saskiego w Lublinie i jego tajemnic podczas Waszej wycieczki po tym pięknym i tajemniczym historycznie parku.

Jeżeli lubicie odpoczynek w cieniu drzew polecamy Wam także do odwiedzenia w Lublinie: Park Ludowy, Las Stary Gaj i Las Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. 

 

3. Trolejbus Ziutek - wielkie atrakcje w Lublinie na 4 kołach. 

Trolejbus Ziutek to wspaniała atrakcja dla mieszkańców Lublina ale także i dla turystów którzy w swoich miastach nie mają trolejbusów a chcieliby się takim środkiem lokomocji przejechać. Trolejbus Ziutek to nie jest zwykły trolejbus. To Król Trolejbusów w Polsce. My nim jechaliśmy dawno temu bo w 2013 roku podczas imprezy Sezon Lublin. A było to tak...

Sezon Lublin 2013 obfitował w mnóstwo atrakcji. Jedną z nich z której skorzystałem  był przejazd zabytkowym trolejbusem zwanym  Ziu-tek. Pojazd ZIU-tek jest pojazdem specjalnym stworzonym w warsztatach MPK Lublin Sp. z o.o. z okazji 50-lecia uruchomienia trakcji trolejbusowej w Lublinie.

Trolejbus Ziutek z Lublina to charakterystyczny środek transportu publicznego, który od lat jest uwzględniany w krajobrazie miasta Lublina. Ten trolejbus to pełen uroku i nostalgii pojazd. Trolejbus Ziutek z Lublina jest często nazywany „białą myszką” ze względu na swoją kolorystykę i rozmiar. poza twoim wiekiem, te zwykłe są w użyciu i dostępne wśród mieszkańców i mieszkańców. Ich charakterystyczny design przypomina o dawnych czasach i dodaje uroku ulicom Lublina. Trolejbus Ziutek z Lublina jest także ekologicznym źródłem transportu, ponieważ jest zasilany elektrycznie. Dzięki nim miasto zmniejsza emisję substancji do środowiska naturalnego. To ważne zagadnienie w dobie kontroli troski o planetę. Dodatkowo, trolejbus Ziutek z Lublina jest również wygodny dla użytkowników. Posiada wygodne rozwiązanie i przestronne wnętrze, co sprawia, że ​​podróż jako pasażer. z charakterystyczną strukturą, związaną z podróżowaniem po Lublinie. 

Warto również zwrócić uwagę na atrakcyjność trolejbusu Ziutek z Lublina dla turystów. Ci, którzy odwiedzają Lublin, są zadowoleni z tego środka transportu, aby zapewnić klimat tego pięknego miasta i być bliżej jego mieszkańców. To otwarte zwiedzanie atrakcji turystycznych i poznawania kultury. W świecie, gdzie jest coraz więcej miast, na których znajdują się nowoczesne środki transportu, trolejbusy Ziutek Lublin są wyjątkowym przypadkiem awarii połączenia z nowoczesnością. Ich charakter sprawia, że ​​nie są tylko dostępne połączenie, ale stanowią także symbol miasta Lublin. W związku z tym, trolejbusy Ziutek Lublin, akceptuje i uznaje, że za swoją szkodę w życiu miasta. Są tylko niepraktyczne przewody transportu, ale także ważny element kulturowy i historyczny, który jest dostarczany i chronicznie zasilany przez pokolenie. Dzięki nim Lublin jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski.


Pojazd powstał na bazie popularnego przed laty, radzieckiego trolejbusu ZIU-9B.
To ten po lewej na zdjęciu. Posiada przyciemnione szyby i namalowaną metodą air brush grafikę nowego ratusza i symbolu Lublina - Bramy Krakowskiej oraz hasło promocyjne "Odkryjmy Lublin". Po wejściu do środka byłem mile zaskoczony. W tylnej części Ziutka zamontowano barek oraz urządzenia do degustacji różnych napojów oraz lodówkę. Wnętrze zostało całkowicie przerobione. Pomiędzy siedzeniami zostały umieszczone niewielkie stoliki przy których może usiąść 22 osoby. Jest nawet toaleta.

Początek trasy to okolice Bramy Krakowskiej i Katedry. Dalej ulicą: Zamojską, Fabryczną, Męczenników Majdanka obok byłego obozu na Majdanku do pętli i powrót. Następnie tą samą trasą do Lubartowskiej, Chodźki i pętla przy szpitalu. I powrót Lubartowską pod górę do miejsca gdzie zaczęła się nasza wycieczka.

 

5. Giełda Staroci - atrakcja w Lublinie dla kolekcjonerów.

Lubelska Giełda Staroci

Będąc w Lublinie w ostatnią niedzielę miesiąca warto wybrać się na Plac Zamkowy bo tam właśnie odbywa się Lubelska Giełda Staroci. To wielka atrakcja w Lublinie dla wszystkich kolekcjonerów staroci oraz wielbicieli starych rzeczy. Wtedy to Plac Zamkowy zamienia się w wielki targ, gdzie znajdziemy przysłowiowe mydło i powidło z czasów naszych dziadków, pradziadków lub nawet z jeszcze wcześniejszych lat. Spacerując po tym miejscu i oglądając wszystkie wystawione rzeczy przenosimy się w daleką przeszłość.

Warto chociaż raz odwiedzić giełdę staroci w Lublinie aby zobaczyć wśród jakich przedmiotów żyli nasi przodkowie. Stare przedwojenne meble, święte obrazy, figurki, porcelana, radia, gramofony, płyty, sztućce, ubrania, maszyny do szycia, militaria, sztukę, numizmaty, biżuterię i ubrania. Po prostu wszystko z dawnych lat.

Zapraszamy na film z Giełdy Staroci gdzie zobaczysz co tu możesz kupić. Jeżeli Wam się podoba prosimy kliknij SUBSKRYBUJ. Dziękujemy.

 

Lubelska Giełda Staroci przyciąga jak magnes i kto raz odwiedzi w ostatnią niedzielę miesiąca Plac Zamkowy w Lublinie będzie tu wracał co miesiąc. Bo zarówno giełda jak i Plac Zamkowy wraz z otaczającym Starym Miastem jest magiczny. W czasie giełdy możemy wstąpić na kawę lub herbatę do [miejsce na Twoją reklamę].

Lubelska Giełda Staroci Plac Zamkowy Lublin