Ogród Saski w Lublinie od 1837 roku.
Ogród Saski w Lublinie istnieje od 1837 roku i jest najstarszym parkiem w mieście. Jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Lublina i turystów jako miejsce na spacery i odpoczynek w cieniu drzew. Na majowy weekend zapowiadali piękną i słoneczną pogodę a my zastanawialiśmy się gdzie wybrać się na spacer po obiedzie w sobotę. Miało być upalnie i bezchmurnie a chcieliśmy odpocząć w cieniu więc właśnie wybraliśmy Ogród Saski przy Alejach Racławickich w Lublinie, który znajduje się w samym centrum miasta. Jest tu naprawdę wiele do zobaczenia więc zapraszamy Was na spacer.
Dojazd do Ogrodu Saskiego, parkowanie i wejścia.
Do Ogrodu Saskiego dojedziemy autobusem z każdej dzielnicy Lublina a zaparkować samochód możemy na parkingu w centrum handlowym lub uliczkach sąsiadujących z ogrodem. W dni powszednie parkowanie jest płatne ale we wszystkie weekendy i święta parkingi miejskie są za darmo. W majowy weekend mieliśmy jednak problem ze znalezieniem miejsca wolnego blisko ogrodu z uwagi na odbywające się wydarzenia kulturalne więc zaparkowaliśmy na parkingu w Centrum Handlowym Plaza przy ulicy Lipowej (parking płatny od poniedziałku do piątku). Cały ogród jest ogrodzony i prowadzi do niego kilka bram. My weszliśmy głównym wejściem od Alei Racławickich gdzie znajduje się Domek Odźwiernego. I od razu poczuliśmy ten klimat: gęsta zieleń, alejki i woda...
Wiekowy drzewostan, Topola Biała i Lipa Srebrzysta -najstarsze drzewa..
W Parku znajduje się wiele atrakcji zarówno przyrodniczych jak i architektonicznych. Drzew jest kilkaset i jest to w większości wiekowy drzewostan. Spacerując alejkami w cieniu drzew możemy odpocząć na nowych ławeczkach podziwiając cenne okazy starodrzewu wśród których największe znaczenie przyrodnicze ma Topola Biała która rośnie w południowej części parku w odległości 70 metrów na północ od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Drzewo ma obwód 615 centymetrów średnicy i jak na swoja wielkość znajduje się w bardzo dobrej kondycji. Innym ciekawym okazem jest Lipa Srebrzysta która rośnie w centralnym miejscu Ogrodu Saskiego obok zegara słonecznego. To drzewo jest najstarsze w parku a jednocześnie jest najstarszym drzewem w Lublinie.
Krótka historia Ogrodu Saskiego w Lublinie.
Ogród Saski w Lublinie jest najbardziej reprezentacyjnym parkiem w mieście. Lubimy to miejsce nie tylko ze względy na jego walory rekreacyjne ale także dlatego, że to miejsce ma swoją historię. Powstał jako pierwszy ogród miejski - dość dawno w 1837 roku na dawnych Polach Dominikańskich a jego założycielem był Feliks Bieczyński, który projektując ogród opierał się na projektach innych znanych parków. Ogród w Lublinie jest podzielony na sektory. Poniżej na zdjęciu "mostek miłości" z kłódkami:
I kłódki które są tu od lat przyczepiane...
przez zakochanych z Lublina i świata...
Rewitalizacja Ogrodu Saskiego.
W 2012 roku Ogród Saski przeszedł metamorfozę dzięki czemu stał się bardziej przyjazny dla mieszkańców Lublina i turystów. Zostały wyremontowane nawierzchnie i założony monitoring dzięki czemu jest tu bezpiecznie. Obowiązuje zakaz wpuszczania czworonogów dzięki czemu mamy pewność, że my lub nasze dziecko nie wdepnie na "minę". Wtedy także w ogrodzie pojawiły się pawie.
Z innych atrakcji to: mostek miłości z kłódkami, muszla koncertowa w której odbywają się liczne wydarzenia, zegar słoneczny, fontanna, klatka z pawiami, plac zabaw dla dzieci czy Domek Saski był niegdyś Domkiem Odźwiernego. Obecnie mieści się tam sklepik piekarniczo-cukierniczy.
Idąc wzdłuż ogrodzenia parku od strony al. Racławickich, bardzo często można oglądać ciekawe plakaty, zdjęcia, galerie miejskie wielu artystów. Niektóre zdjęcia zachwycają, inne śmieszą, a inne dają do myślenia, dlatego warto je zobaczyć.
Dawniej Ogród Saski otaczały mury i bramy, które były zamykane na noc a wejście do parku było podobno płatne. O godzinie 21 chodzący dozorcy dzwonili ręcznymi dzwonkami i obwieszczali, ze zamykają park.
Kapliczka Bożej Męki i Domek Kata.
Najstarszym miejscem w parku, które zasługuje na odwiedziny jest Kapliczka Bożej Męki. Jest ona upamiętnieniem zarazy z XVII wieku która nawiedziła Lublin. Kapliczka znajduje się na wzniesieniu obok ogrodzenia Ogrodu Saskiego od strony Alei Racławickich naprzeciwko Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prowadzone tam wykopaliska archeologiczne wykazały, że jest wielce prawdopodobnym, że pagórek pod Kapliczką został usypany na terenach dawnego cmentarza cholerycznego. Wiadomo się, że pochodzenie nazwy Kapliczki ma swoje źródło z tego, że w jej miejscu niegdyś stała szubienica oraz krzyż. Inna legenda głosi, że w tym miejscu pochowano ofiary powstania w XIX w. Jeżeli chodzi o szubienicę to warto zobaczyć Domek Kata który znajduję się po drugiej stronie ulicy graniczącej z parkiem.
Legenda z Sandomierza i tajemnicze lochy.
Ciekawą legendą jest legenda z Sandomierza, która głosi, że podziemnymi korytarzami i piwnicami można było niegdyś dojść do Lublina, między innymi w miejsce lochów zbudowanych pod Ogrodem Saskim. Prowadzone były nawet prace archeologiczne i wykryto korytarz którego początek był w okolicach kapliczki jednak po około 300 metrów ten loch był zasypany i zaniechano dalsze prace mające na celu jego odkopanie i dalszą penetrację. A kto wie, może właśnie tym korytarzem doszlibyśmy do Sandomierza? Na tym kończąc zostawiamy dla Was dalsze odkrywanie Ogrodu Saskiego w Lublinie i jego tajemnic podczas Waszej wycieczki po tym pięknym i tajemniczym historycznie parku.
Jeżeli lubicie odpoczynek w cieniu drzew polecamy Wam także do odwiedzenia w Lublinie: Park Ludowy, Las Stary Gaj i Las Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim.