Atrakcje w Chełmie. 7 Najlepszych atrakcji w Chełmie.
Chełm to miasto na spokojnym i cichym wschodzie Polski przy granicy z Ukrainą. Życie tutaj od wieków płynie powoli a miasto oferuje dla mieszkańców i turystów unikatowe atrakcje, zabytki i muzea. Atrakcje w Chełmie są wyjątkowe i podobnych nie znajdziemy w innych częściach Polski, Europy i świata. Chełm słynie z unikatowego na skalę światową labiryntu podziemnych korytarzy wykuwanych w skalę kredowej od wielu wieków. Korytarze te udostępnione są dla turystów, więc wszyscy mogą odkrywać ich tajemnice.
Co prawda nie wszystkie labirynty są dostępne ale już w tych otwartych możemy się zgubić gdy odłączymy się od wycieczki. Pamiętajcie więc aby podczas zwiedzanie chełmskich podziemi pilnować się przewodnika i grupy. Żeby nie przedłużać zapraszamy do zwiedzania atrakcji, zabytków i muzeów w Chełmie:
1. Chełmskie Podziemia Kredowe
2. Dawny Rynek - Plac Łuczkowskiego
3. Górka Chełmska i Kościół Parafialny p.w. Narodzenia NMP
4. Cerkiew św. Jana Teologa
5. Cmentarz Wojenny
6. Kościół p.w. Rozesłania Świętych Apostołów
7. Cmentarz Żydowski w Chełmie.
8. Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza
1. Chełmskie Podziemia Kredowe.
Chełmskie Podziemia Kredowe oferują atrakcje w Chełmie których nie znajdziemy nigdzie więcej. To unikalny na skalę światową system tuneli, wydrążonych przez mieszkańców miasta w latach średniowiecza i później ciągle rozbudowywany. Podziemia te mają długość nawet kilkudziesięciu kilometrów i znajdują się na wielu poziomach pod ziemią. Do dnia dzisiejszego podczas prowadzonych przez lata prac archeologicznych nie zbadano całości podziemi. Wiele tuneli jest zasypanych i nie da się spenetrować dalszych ich części. Inne które są w dobrym stanie ciągną się kilometrami tworząc system labiryntów w których można łatwo się zgubić na zawsze.
Podczas badań prowadzonych w ostatnich latach odkryto wiele przedmiotów z przeszłości a także szkielety ludzi którzy zostali w tych tunelach na wieki. Czym głębiej schodzono tym odkrywano nowe tajemnice. Tak jak napisaliśmy - tunele kryją w sobie wiele tajemnic z przeszłości oraz legend. Podobno tunelami można przejść od Chełma do miejscowości Stołpie gdzie znajduje się tajemnicza i niezbadana wieża. Inni mówią że można dojść do Rejowca lub aż pod samą granicę z Ukrainą. Ile w tym jest prawdy? Nie wiadomo, i prawda czeka w dalszym ciągu na odkrycie podczas prowadzonych badań archeologicznych głęboko pod ziemią w Chełmskich Podziemiach Kredowych.
Wiadomo, że odkryto korytarz o długości około 9 km który się ciągnął od Chełma w stronę Stołpie. Dla zwiedzających przygotowano specjalne trasy turystyczne, które pozwalają poznać historię tego miejsca oraz dowiedzieć się więcej o wydobyciu kredy, które przez wieki stanowiło ważną gałąź lokalnej gospodarki. W trakcie zwiedzania można usłyszeć opowieści o duchach, które rzekomo zamieszkują te podziemne korytarze, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego miejsca.
Informacje dla zwiedzających:
Wejście do Chełmskich Podziemi Kredowych znajduje się przy Lubelskiej 55A. obok dawnego Rynku - Placu Łuczkowskiego. Sugerowana wcześniejsza rezerwacja telefoniczna ze względu na dużą liczbę odwiedzających - 82 565 25 30
Obiekt nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Podziemia czynne: poniedziałek-piątek 9-17, sobota-niedziela 10-16.
Parkowanie: w pobliży wejścia do podziemi - parkingi w Chełmie są bezpłatne.
2. Dawny Rynek - Plac Łuczkowskiego w Chełmie.
Chełm oferuje także wiele innych atrakcji. Dawny Rynek a obecnie Plac Łuczkowskiego znajduje się u podnóża Górki Chełmskiej. W ostatnich latach przeszedł gruntowne zmiany podczas których prowadzone były prace archeologiczne które odkryły wiele z dawnej historii miasta Chełm. To dawna Starówka powstała kilka wieków temu z budynkami które nic nie straciły ze swojego dawnego charakteru. Jest to miejsce, którym pomimo prowadzonych badać ciągle interesują się archeolodzy i badacze. Podczas remontu placu odkryto pozostałości dawniej znajdującego się w centrum obecnego Placu Łuczkowskiego ratusza pochodzącego z XV wieku. Po jego rozebraniu aż do II wojny światowej istniał tutaj targ żydowski, po którym pozostałością jest wciąż stojący na placu drewniany kiosk.
Oprócz tego archeolodzy odkryli Bramę Lubelską, a raczej to co z niej zostało. Na Placu Łuczkowskiego zobaczyć też możemy odnowioną studnię miejską, z której w czasach średniowiecza pobierano wodę.
Odwiedzając chełmską starówkę na pewno nie umknie nam budynek, który dawniej pełnił funkcję konsystorza prawosławnego - obecnie znajduje się tutaj Państwowa Szkoła Muzyczna imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Oprócz tego znajduje się tutaj o wiele więcej zabytkowych budynków - kamienice otaczające Plac Doktora Edwarda Łuczkowskiego pochodzą z XVIII wieku; stanęły tutaj po pożarze, który strawił niemal całe miasto. Na Placu rośnie także pomnik przyrody: Aljant Gruczołowaty zwany inaczej bożodrzewem albo drzewem niebios. Ludzie mówią, że pamięta on czasy Kazimierza Wielkiego który podobno spał pod tym drzewem.
Przy starówce znajduje się też dawna drukarnia, która w latach swojej działalności wydawała pismo "Kamena". Plac Doktora Edwarda Łuczkowskiego jest miejscem, które należy zobaczyć w czasie naszej wizyty w Chełmie lub jego okolicach. Mnogość zabytków architektonicznych tego miejsca sprawia, że jest ono jedną z największych atrakcji turystycznych miasta.
3. Górka Chełmska i Kościół Parafialny p.w. Narodzenia NMP.
Idąc od Placu Łuczkowskiego pod górę dojdziemy do Kolejnej atrakcji w Chełmie - być może najważniejsza bo przecież to miejsce to taka druga Częstochowa. Wspaniały kościół na górze widoczny już nawet z kilkudziesięciu kilometrów przez Chełmem. To Górka Chełmska i Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej to ważny obiekt sakralny i miejsce o długiej i bogatej historii.
Po wejściu do Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, znajdującej się na Górze Chełmskiej, zobaczymy wspaniałe barokowe wnętrza oraz cenny obraz Matki Boskiej Chełmskiej, otaczany szczególną czcią przez lokalną społeczność chełmską. Jego kult sięga aż do XIV wieku, a liczne pielgrzymki przybywające do tego miejsca potwierdzają jego wyjątkowe znaczenie zarówno religijne, jak i kulturowe.
4. Cerkiew św. Jana Teologa
Cerkiew św. Jana Teologa w Chełmie to kolejna atrakcja dla miłośników historii. Świątynia została wybudowana w latach 1846–1852 z funduszy wyasygnowanych przez rząd rosyjski, jako cerkiew wojskowa. W 1864, wobec wzrostu liczby prawosławnych mieszkańców miasta wynikającej z napływu rosyjskich urzędników i wojskowych, zmieniła funkcję, stając się świątynią parafialną. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę jako jedyna z cerkwi Chełma nie została przejęta przez kościół katolicki ani zburzona. W 1928 otrzymała honorową rangę soboru.
5. Cmentarz Wojenny w Chełmie.
Cmentarz Wojenny w Chełmie - Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich którzy wyzwolili Chełm z pod okupacji niemieckiej a następnie okupowali do końca lat osiemdziesiątych XX wieku. Tutaj należy dodać, że cała Polska była pod okupacją radziecką przez dziesiątki lat po wojnie aż do czasu kiedy armia ta opuściła nasz kraj. Nikt za nimi nie płakał i nastały nowe czasy. Choć może się wydawać, że jest to miejsce wyłącznie o charakterze historycznym, stanowi ono również ważny punkt refleksji nad trudnymi czasami w historii Polski. Na cmentarzu zobaczymy mogiły żołnierzy poległych w II wojnie światowej, a także monumentalną rzeźbę przedstawiająca żołnierza z karabinem. Jest to miejsce, które wzbudza zadumę nad przeszłością i skłania do refleksji nad wartością pokoju.
6. Cmentarz Żydowski w Chełmie.
Cmentarz żydowski w Chełmie to kolejna atrakcja historyczna która znajduje się u zbiegu ul. Starościńskiej i Kolejowej, około 800 m na północny wschód od rynku.
Data założenia cmentarza nie jest dokładnie znana. W świetle prowadzonych badań przez archeologów destruktu nagrobka znalezionego w 2022 r. można przyjąć, że cmentarz powstał nie później niż w drugiej dekadzie XV lub XVI w. Najstarsze dokumenty źródłowe określające obecną lokalizację cmentarza datowane są na 1823 r., natomiast rękopiśmienne wzmianki o cmentarzu pochodzą z 1755 r., kiedy kahał i bractwo Chewra Kadisza zawarły porozumienie dotyczące opłat za pochówki. W 1940 r. niemieckie władze okupacyjne przekazały wschodnią część działki działającemu w sąsiedztwie przedsiębiorstwu robót melioracyjnych. Na polecenie Niemców tak jak to czyninono na wszystkich cmentarzach żydowskich w Polsce rozebrano fragment ogrodzenia, nagrobki wykorzystywano do utwardzania ulic i chodników, między innymi przed budynkiem Gestapo i przed więzieniem przy ul. Kolejowej oraz kanału burzowego. Prace wykonywali Żydzi z Chełma oraz radzieccy jeńcy wojenni. W czasie drugiej wojny światowej cmentarz stał się miejscem egzekucji i pochówku ofiar Zagłady.
7. Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza.
Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie to kolejna atrakcja która prezentuje bogatą kolekcję eksponatów związanych z historią miasta Chełm oraz całego regionu. W muzeum można zobaczyć artefakty archeologiczne, dokumenty historyczne, a także dzieła sztuki, które ukazują przemiany kulturowe i społeczne na przestrzeni wieków.
Podsumowując nasze atrakcje w Chełmie - Chełm jest wyjątkowym miastem o niepowtarzalnym uroku zarówno historycznym jak i przyrodniczym, oferuje różnorodne atrakcje dla każdego i w każdym wieku. Od zabytków historycznych poprzez unikalne miejsca przyrodnicze, po bogatą ofertę kulturalną i sportową. Chełm to miasto, które przyciąga nie tylko swoją historią, lecz także dynamicznie rozwijającą się kulturą i gościnnością mieszkańców. Niezależnie od pory roku, Chełm zawsze ma coś do zaoferowania, czyniąc pobyt w tym miejscu niezapomnianym doświadczeniem. Stałym elementem kultury Chełma są także lokalne festiwale i wydarzenia. Takim ciekawym wydarzeniem jest Festiwal Kultury Ukraińskiej, który odbywa się cyklicznie i przyciąga wiele tysięcy uczestników zainteresowanych bogatym dziedzictwem kulturowym regionu.