Idąc od Cerkwi Katedralnej i mijając kościół Salezjanów dochodzimy do miejsca o nazwie Wzgórze Grodzisko. Możemy tu dostać się furtką razem z jakąś wycieczką lub jeszcze inaczej... Wzgórze Grodzisko to wczesnośredniowieczne miejsce położone na wschód od Zamku Lubelskiego okryte tajemniczością przeszłości. Zamieszkane było już od VI wieku, natomiast pod koniec X wieku powstała tu osada. Od północy osłonięta była wałem z wieżą lub bramą oraz wałem z palisadą. Od strony południowej i zachodniej dostępu broniły rozlewiska rzeki Czechówki i Czerniejówki. Wczesnośredniowieczna warownia istniała w tym miejscu do XIII wieku a nazwa Grodzisko używana była jeszcze w XVI i XVII wieku. Według badań archeologicznych to właśnie tu znajdował się pierwotny gród lubelski.
Obecnie na otoczonym wysokim XVII wiecznym murem wzgórzu znajduje się najstarszy w Lublinie i jeden z najstarszych w Polsce, cmentarz żydowski założony prawdopodobnie w 1541 roku. Pierwsza pisemna wzmianka o cmentarzu pochodzi z 1555 roku, kiedy to wydano przywilej, gwarantujący Żydom możliwość dokonywania pochówków na tym terenie. Cmentarz działał do 1830 roku.
Znajdujące się tutaj macewy stanowią jedne z najcenniejszych zabytków Polski i Europy. Jest ich ponad 60 a najstarsza pochodzi z 1541 roku. Kiedyś było ich o wiele więcej ale podczas I wojny światowej żołnierze rosyjscy spalili drewniane macewy. Przed II wojną światową było ich około 3000 ale hitlerowcy doszczętnie zniszczyli cmentarz a macew używali do utwardzenia i brukowania dróg.
Będąc na wzgórzu zobaczymy doły, są to leje po bombach a na niektórych macewach są dziury po pociskach. Na dodatek wszędzie rośnie mnóstwo krzaków zarastających każdy kawałek ziemi z wyjątkiem miejsca gdzie znajdują najbardziej wartościowe macewy.
Obecnie cmentarz mimo iż jest wpisany do rejestru zabytków, nie jest ogólnodostępny dla turystów. Jest otwierany na specjalne okazje oraz dla zorganizowanych wycieczek. Miejsce to zwłaszcza przy samotnym zwiedzaniu otacza nas tajemniczością. Czas jakby się tu zatrzymał ponieważ od drugiej wojny światowej nic się tu nie zmieniło pomimo, że jest to około 2 hektarowa działka, gdzie z jednej strony znajduje się osiedle tętniące życiem a z drugiej strony mamy trasę przelotową przez Lublin. Jeśli jesteś zainteresowany i chciałbyś zobaczyć to miejsce proszę o kontakt.
Kilka kroków od Wzgórza Grodzisko po tej samej stronie ulicy Kalinowszczyzna znajduje się jedyne w Polsce muzeum Wincentego Pola, więcej... Dworek Wincentego Pola.