panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

Pałac Lubomirskich w LublinieOpisywany Pałac Lubomirskich znajduje się przy ulicy 3 Maja 1 / Radziwiłłowska 13. Pierwsze wzmianki dotyczące tego miejsca sięgają 2 połowy XVI wieku gdy znajdował się tu dwór należący do Firlejów herbu Lewart. Rezydencja zbudowana została w stylu renesansowym z cechami architektury obronnej. Następnie dwór przeszedł w ręce rodziny Ostrogskich herbu Ostroróg a następnie do Lubomirskich kiedy to dawny dwór Firlejów został przebudowany na pałac barokowy. W 1722 roku właścicielem został marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego, książę Karol Sanguszko herbu Pogoń. W kolejnych latach budynek zmieniał właścicieli, spłonął dwa razy. Przeszedł gruntowane remonty. W okresie zaborów mieszkał tu gubernator rosyjski a potem podczas  pierwszej wojny światowej generał-gubernator austriacki. Po drugiej wojnie światowej budynek przekazano UMCS.

Między Pałacem Lubomirskich a pomnikiem Unii Lubelskiej stał kościół i klasztor oo. Bonifratów, zbudowany w 1653 roku. Na skutek złego stanu murów  w 1819 roku rozebrano zabudowania przenosząc zakonników do klasztoru oo. Kapucynów, oo. Reformatów i oo. Karmelitów Trzewiczkowych.

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl