Kościół Świętego Ducha, mija właśnie 590 lat od jego wzniesienia a zaczęło się dawno temu...
Pod koniec XIV wieku w Lublinie szybko przybywało ludności a szpitala nie było. Zgodnie ze starą średniowieczną zasadą szpital a raczej schronisko dla kalek i ubogich lokalizowano poza murami miasta. Początki Kościoła Świętego Ducha w Lublinie i szpitala sięgają 1419 roku gdy rajcy i mieszczanie lubelscy wystosowali list do biskupa krakowskiego o zgodę na budowę świątyni ze szpitalem. Zgodę dostali i ostatecznie szpital i kościół zostały uposażone przez mieszczan w 1421 roku.
W historii kościoła wystąpiły dwa pożary: w 1575 roku i w 1602 roku. Po tym ostatnim kościół został odbudowany i gruntownie przekształcony. Wzniesiono kaplicę św. Stanisława a w drugiej połowie XVII wieku dobudowano kaplicę Matki Boskiej. Po kolejnym pożarze w 1733 roku dodano barokowy szczyt o faliście wygiętych gzymsach.
W kościele św. Ducha znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Świętoduskiej zasłaniany innym obrazem maryjnym. Nad nimi znajduję się obraz ukazujący Zesłanie Ducha Świętego. Cudowny obraz Matki Boskiej Dobrej Rady zasłynął cudami w dniu 13 lipca 1642 roku w postaci łez na obrazie Matki Boskiej. Przez kilka następnych dni obraz miał płakać krwawymi łzami.
Matka Boska Świętoduska jest znana z cudownych łask, byli tutaj prosząc o wstawiennictwo Piotr Skarga, królowa Marysieńka Sobieska oraz Marianna Kościuszkowa.