Deptak Krakowskie Przedmieście w Lublinie zaprasza na spacer.
Deptak Krakowskie Przedmieście w Lublinie to główna ulica Lublina, która była najważniejszym traktem komunikacyjnym miasta jako część drogi biegnącej z Krakowa na wschód Europy. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku została częściowo zamknięta dla ruchu kołowego i przekształcona w strefę pieszą co było bardzo dobrym projektem. Oficjalne otwarcie deptaka odbyło się 8 października 1997r. Deptak zaczyna się przy Placu Władysława Łokietka przy którym znajduje się Brama Krakowska i budynek Nowego Ratusza z 1828 roku (przebudowany z kościoła Karmelitów Bosych) a kończy przy Placu Litewskim. Zapraszamy na spacer po Deptaku w Lublinie to ciekawa lekcja historii ponieważ znajduje się tutaj wiele zabytkowych budynków.
Średniowieczny cmentarz z grobami dzieci na Placu Łokietka.
Przed Bramą Krakowską znajduje się na Plac Łokietka. To tutaj podczas prac archeologicznych odkryto wiele tajemnic z przeszłości. Mieścił się tutaj średniowieczny cmentarz. Potwierdzono obecność pochówków z końca XI i początku XII wieku. Wszystkie odkryte groby były grobami dzieci.
Nowy Ratusz.
Nowy Ratusz – ratusz w Lublinie wybudowany w latach 1827-1828 w stylu klasycystycznym na miejscu dawnego klasztoru karmelitów bosych. Współcześnie Ratusz nadal pełni funkcje administracyjne, będąc siedzibą Prezydenta Miasta Lublin oraz Rady Miasta Lublin. Atrakcją jest hejnał Lublina, który jest odgrywany przez hejnalistę miejskiego, codziennie w południe z balkonu Ratusza.
Kościół Świętego Ducha.
Po prawej stronie znajduje się Nowy Ratusz a tuż za nim najstarszy kościół na deptaku: Kościół Świętego Ducha zbudowany w XV wieku. Pod koniec XIV wieku w Lublinie szybko przybywało ludności a szpitala nie było. Zgodnie ze starą średniowieczną zasadą szpital a raczej schronisko dla kalek i ubogich lokalizowano poza murami miasta. Początki Kościoła Świętego Ducha w Lublinie i szpitala sięgają 1419 roku gdy rajcy i mieszczanie lubelscy wystosowali list do biskupa krakowskiego o zgodę na budowę świątyni ze szpitalem. Zgodę dostali i ostatecznie szpital i kościół zostały uposażone przez mieszczan w 1421 roku.
W historii kościoła wystąpiły dwa pożary: w 1575 roku i w 1602 roku. Po tym ostatnim kościół został odbudowany i gruntownie przekształcony. Wzniesiono kaplicę św. Stanisława a w drugiej połowie XVII wieku dobudowano kaplicę Matki Boskiej. Po kolejnym pożarze w 1733 roku dodano barokowy szczyt o faliście wygiętych gzymsach.
W kościele św. Ducha znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Świętoduskiej zasłaniany innym obrazem maryjnym. Nad nimi znajduję się obraz ukazujący Zesłanie Ducha Świętego. Cudowny obraz Matki Boskiej Dobrej Rady zasłynął cudami w dniu 13 lipca 1642 roku w postaci łez na obrazie Matki Boskiej. Przez kilka następnych dni obraz miał płakać krwawymi łzami.
Matka Boska Świętoduska jest znana z cudownych łask, byli tutaj prosząc o wstawiennictwo Piotr Skarga, królowa Marysieńka Sobieska oraz Marianna Kościuszkowa.
Sklepik z pamiątkami z Lublina i nie tylko...
Idąc dalej mijamy wiele ogródków ale także możemy wejść do sklepu z pamiątkami gdzie znajdziemy wiele przedmiotów które nam przypomną wizytę w Kozim Grodzie. Oprócz tego w sklepie znajdziemy kamienie z całego świata które posiadają swoje magiczne moce: kamienie na szczęście, miłość czy zdrowie. My polecamy sklepik który mieści się przy Krakowskim Przedmieściu...
"Okno Czasu" na Lubelskim Deptaku
Będąc w pobliżu hotelu Europa w rejonie ul. Kapucyńskiej na nowej części deptaka znajduje się "Okno Czasu" czyli zagłębiona w ziemi komora. Przez przeszklone okno można oglądać kolejne warstwy nawierzchni, jaka przez wieki była układana na trakcie Krakowskiego Przedmieścia. Do tego odkrycia archeologicznego doszło w wakacje 2016 roku w czasie przebudowy placu Litewskiego. Wtedy to udało się odnaleźć tak zwany trakt na Wieniawę. W XVII i XVIII w. był najważniejszą drogą Lublina. Jednak przez zamontowaną w deptaku szybę coraz trudniej było cokolwiek dostrzec.
Klasztor i Kościół Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
Kolejny zabytek na końcu naszej wycieczki to Klasztor i Kościół Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Kapucyni przybyli do Lublina w 1721 r. W latach 1726-33, z fundacji Pawła Sanguszki, pochowanego później w podziemiach świątyni, oraz jego żony Anny z Lubomirskich, zbudowano dla nich kościół i klasztor. Forma zewnętrzna i wystrój obu budowli miał podkreślać surową regułę, według której żyli zakonnicy. Fasada jest skromna i harmonijna, jedyną jej dekoracją są pilastry i figury św. Piotra i Pawła.
Pożar z 1768 r. zniszczył dach i wyposażenie wnętrza, następnie zostało ono odtworzone. W 1857 r. od wschodu do świątyni dobudowano neogotycką kaplicę pw. Niepokalanego Serca Maryi, w której znajduje się wykonana z białego marmuru figura Matki Bożej.
Wnętrze kościoła jest surowe, bez złoceń i malowideł, dębowe ołtarze nie są polichromowane. W 1864 r. kapucyni zostali przeniesieni do Łomży, w klasztorze urządzono magazyny, a kościół oddano księżom diecezjalnym. Mienie wróciło do zakonu w 1919 r.
Portal Lublin-Wilno-Dublin-Nowy Jork na Placu Litewskim.
Idąc dalej obok Poczty Głównej w Lublinie znajduje się betonowa konstrukcja, która umożliwia wirtualne spotkanie z mieszkańcami Wilna. „Portal Lublin - Wilno”, dzięki kamerze i monitorowi oraz łączom internetowym pozwala, niczym w filmie science-fiction otworzyć między miastami tajemnicze drzwi. Natomiast od lipca 2024 r. ze znajdującego się na placu Litewskim portalu będziemy mogli zajrzeć także do Dublina i Nowego Jorku. Te miasta dołączą zatem do Wilna, który za pośrednictwem "wirtualnych drzwi" możemy oglądać od trzech lat. W Wilnie portal mieści się przed głównym dworcem kolejowym. W Nowym Jorku instalacja zostanie zamontowana na Manhattanie. W Dublinie portal zostanie umieszczony naprzeciw głównej ulicy stolicy Zielonej Wyspy, czyli O'Connell Street.
Plac Litewski w Lublinie.
Plac Litewski w Lublinie to największy i najbardziej reprezentacyjny plac miasta Lublin i jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców miasta i turystów. Odbywają się tu imprezy kulturalne, parady wojskowe i najważniejsze uroczystości państwowe.
W 1569 roku obozowali tutaj Litwini, którzy przybyli do Lublina na obrady sejmu, zakończonego podpisaniem Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski upamiętnia okazały pomnik w kształcie obelisku.
Na Placu Litewskim odnajdziemy także pomniki: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza oraz Konstytucji 3 Maja.
Znajdujące się w północnej części placu budynki to dawne pałace: Czartoryskich, Lubomirskich oraz Rządu Gubernialnego. Po przeciwnej stronie usytuowany jest okazały gmach Poczty Głównej, zawdzięczający swój obecny wygląd przebudowie w 1921 roku.