Już przed drugą wojną światową krążyły różne legendy o świecie podziemnego Lublina. Ten tajemniczy świat jak mówiono mógł stać się wielką atrakcją turystyczną. I stał się po wielu latach, trasa podziemna została udostępniona dla wszystkich dopiero niedawno. Ale warto wrócić do przeszłości i zobaczyć o czym pisał "Express Lubelski i Wołyński" z 9 lutego 1936 roku.
"Znalezienie w domu Nr. 3 na Rynku w Lublinie starej winiarni, pokrytej freskami i malowidłami, o czem obszernie pisaliśmy niedawno, wywarło wielkie zainteresowanie wśród szerokich warstw mieszkańców naszego miasta. Nowy konserwator lubelskiego urzędu wojewódzkiego p. dr. Dutkiewicz, czyni energiczne poszukiwania, mające na celu wykrycie drugiej winiarni, która według wskazówek zawartych w materiałach archiwalnych, powinna znajdować się w podziemiach lubelskiego Trybunału. Grupa dziennikarzy udała się na zwiedzanie lochów pod Trybunałem. Na dole ciągnie się coś w rodzaju korytarza, po obu stronach którego widać wnęki obramowane resztkami futryn. To starodawne więzienie śledcze. Tu zamykano ofiary. W pobliżu cel znajdowała się głęboko pod ziemia ukryta - katownia. W celach widać ślady kamiennych prycz. Na murach cel znajdujemy szereg wydrapanych napisów. Obok celi widnieją jakieś otwory wybite w murze. Dalej jakieś czeluście, świadczące, że tam dalej są dalsze rozgałęzienia które stanowiły jeden kompleks z podziemnym Lublinem, ciągnącym się na znacznej przestrzeni pod ulicami starego miasta i nawet dalej".
Dzisiaj winiarnię możemy oglądać w Piwnicy pod Fortuną a opisywane powyżej lochy tworzą lubelską trasę podziemną którą możemy bezpiecznie oglądać.
Trasa podziemna w Lublinie to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Lublina. Długa na 300 metrów znajduje się pod kamienicami Starego Miasta, prowadząc przez korytarze i sale na trzech kondygnacjach na głębokości od 9 do 12 metrów dawnych piwnic kupieckich. Początek trasy podziemnej rozpoczyna się w gmachu dawnego Trybunału Koronnego znajdującego się na Rynku. Trasa biegnie ulicą Złotą i Archidiakońską kończąc się pod kamienicą Placu po Farze. W kolejnych salach możemy obejrzeć makiety przedstawiające najważniejsze okresy rozwoju miasta Lublin od czasów plemiennych przez XV wieczne miasto w murach do około 1670 roku. Na uwagę zasługuje widowisko mieszczące się w jednej z sal a przedstawiające pożar Lublina w 1719 roku. Widowisku towarzyszy oprawa dźwiękowa co spowoduje, że długo zapamiętamy naszą wycieczkę podziemiami do przeszłości Lublina. Zapraszamy do zobaczenia bo to wspaniała atrakcja w Lublinie. Lubelska Trasa Podziemna dostarczy Wam niesamowitych wrażeń.
Podczas zwiedzania podziemnego Lublina można uzyskać wiele ciekawych faktów z historii Lublina. Przewodnicy opowiadają o życiu w średniowiecznym mieście, o obronie przed najazdami oraz o zagrożeniu życia. Można również zobaczyć eksponaty dostępne podczas prac archeologicznych prowadzonych w piwnicach Starego Miasta w Lublinie. Lubelska trasa podziemna to podróż do niezwykłego miejsca, które przyciąga nie tylko turystówz Polski, Europy i z innych kontynentów. To fascynująca podróż w głębi ziemi, która pozwala na poznanie tajemnicy przeszłości i umożliwienie dostępu do klimatu tego miejsca. Zwiedzanie podziemnych korytarzy do ryzyka, które z pewnością nastąpi długo w pamięci.