panorama lublin

 

Światowa_Wystawa_Bonsai_Lublin

Muzeum Wsi Lubelskiej

Kot w butach Lublin

Smaller Default Larger

Baszta PółokrągłaBaszta Półokrągła znajduje się tuż za Bramą Krakowską. Aby do niej dojść musimy skręcić w prawo po przejściu pod Bramą idąc w kierunku Starego Miasta. Jest to budowla półcylindryczna z dwiema kondygnacjami strzelniczymi zbudowana w 2 połowie XIV wieku z kamienia i cegły. W jej wnętrzu na każdej z dwóch kondygnacji znajdowały się drewniane ganki które umożliwiały dostęp do otworów strzelniczych które znajdowały się od strony dzisiejszej ulicy Królewskiej. W okresie średniowiecza w Baszcie Półokrągłej wyrabiano świece gromniczne. Odbywało się to za pomocą długich lin po których skapywał gorący wosk. Baszta była połączona z Bramą Krakowską murem obronnym który został rozebrany w 2 połowie XVII wieku. Dzięki ocalałym fragmentom wiemy, że ich grubość wynosiła około 2 metrów a wysokość od 4 do 12 metrów. Pozostała część murów obronnych została rozebrana w 2 połowie XIX wieku a na ich miejscu zbudowano domy mieszkalne.

Zobacz pozostałe zabytki w Lublinie: Wieża Trynitarska.

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl