panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

Baszta OkrągłaW przeciwieństwie do Baszty Półokrągłej którą możemy oglądać w pełnej okazałości tuż obok Bramy Krakowskiej, z Baszty Okrągłej został tylko fragment wynoszący się ponad grunt. Badania archeologiczne potwierdziły, że Baszta Okrągła została wzniesiona pomiędzy 1341 rokiem a 2 połową XIV wieku. W 1639 roku została zniszczona na skutek pożaru. Następnie w latach 1673 - 1674 podjęto decyzje o remoncie baszty jednak w skutek zaniechania prac doprowadzono ja do częściowej ruiny. W 1798 roku Magistrat Miejski wydał zgodę na rozbiórkę obiektu któremu groziło zawalenie. Plac po baszcie został sprzedany, wybudowano tu zespół budynków murowanych łącznie z istniejącą do dziś kamienicą w której w końcu XIX wieku mieścił się Hotel Krakowski.

Dla ciekawych zakątków Starego Miasta, obiekt możemy oglądać w podwórzu ulicy Lubartowskiej 25.

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl