panorama lublin

 

Światowa_Wystawa_Bonsai_Lublin

Muzeum Wsi Lubelskiej

Kot w butach Lublin

Smaller Default Larger

Ulica Szambelańska w LublinieUlica Szambelańska w Lublinie to wąska, kręta uliczka znajdująca się na lubelskim Starym Mieście. Najłatwiej do niej trafić przechodząc pod Bramą Krakowską i skręcając od razu w lewo - to właśnie uliczka Szambelańska. Usytuowana jest pod dawnymi murami miejskimi. Z powodu swojego położenia nosiła nazwę Zatylnej a od 1839 roku nazywa się jak obecnie Szambelańska.

Przy tej ulicy (w miejscu gdzie dziś znajduje się kamienica pod adresem Lubartowska 5) stała Wieża Wójtowska wchodząca w skład murów miejskich. W XVI wieku wieżę nadbudowano o ośmioboczną kondygnację, zakończoną krenelażem i ostrosłupowym hełmem. W wieży mieściło się więzienie wójtowskie a później więzienie dla kobiet. Po rozebraniu murów miejskich miasta Lublin co nastąpiło w 2 połowie XIX wieku i utworzeniu ulicy Nowej (obecnej Lubartowskiej) właściciele parceli państwo Gerliczowie postawili w tym miejscu kamienicę mieszkalną.

 

 

 

 

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl