panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

rynek lublin

Stare Miasto w Lublinie jest niezwykle piękne i wyjątkowe ponieważ to co oglądamy teraz nie jest wytworem powojennych architektów którzy planowali na nowo wiele polskich miast po zakończeniu II wojny światowej na skutek ogromnych zniszczeń a czasem nawet całkowitych. Lublin na szczęście nie ucierpiał podczas ostatniej wojny i wiele budynków przetrwało ten okres w niezmienionej formie. Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania Starego Miasta? Po za znanymi zabytkami takimi jak Brama Krakowska, Wieża Trynitarska, Teatr Stary czy Klasztor Dominnikanów warto zatrzymać się na Rynku który jest miejscem szczególnym.

Rynek w Lublinie został zbudowany na planie  zblizonym do kwadratu. Jego nieregularny kształt jest spowodowany założeniem placu na łuku dawnych wałów. Będąc tutaj warto przyjrzeć się dokładnie kamienicom które nas otaczają.

Po stronie zachodniej znajduje się kamienica Klonowica (numer 2). Kamienica pod numerem 5, należała kiedyś do rodziny Konopniców to dawna siedziba rajcy lubelskiego - Macieja Zessa. Popatrzmy teraz nad ulicę Rybną nad którą znajduje się Brama Rybna zwana tak ponieważ prowadziła do placu na którym handlowano kiedyś rybami. Brama Rybna łączy dwie kamienice.

Po stronie wschodniej znajduje się chyba najbardziej znana kamienica Lubomelskich (numer 8). W posiadaniu rodziny Lubomelskich znajdowała się od początku XVI wieku. Na portalu kamienicy zachował się do dzisiaj znak rodzinny Zadora wraz z datą 1540 i napisem Jan Lubom. W czasie pożazru miasta w 1580 roku kamienica ucierpiała jednak została odbudowana i ozdobiona malowidłami o tematyce świeckiej. Dziesięć obrazów rozmieszczonych na ścianach  zawiera liczne odwołania do kultury antycznej. Przy ulicy Złotej 2 zobaczymy kamienicę w któej w latach 1899-1934 mieszkała poetka Franciszka Arsztajnowa (autorka wierszy o Lublinie). Kolejny adres to Rynek 9 to kamienica pod Lwami. Nazwa pochodzi oczywiście od zdobiących ją lwów. Wiele osób nie tylko mieszkanców ale także turystów odwiedzających Lublin za najpiekniejsza kamienicę uważa kamienicę Konopniców pod adresem Rynek 12.

Od strony Wieniawskiego pierwszym oglądanym budynkiem jest gotycka kamienica z numerem 14. Kolejny adres Rynek 16 zwana jest kamienicą Muzyków ze względu na zdobiący ją fryz w postaci grajków. Rynke 17 to kamienica Wieniawskich która w latach 1834 - 1849 była własnością Tadeusza Wieniawskiego który był doktorem medycyny i chirurgii. Jest też miejscem gdzie urodził się wybitny skrzypek Henryk Wieniawski urodzony w 1835 roku. W pobliżu ulicy Bramowej narożna kamienica zwana jest kamiennicą Cukierników z powodu oczywiście dekoracji.

I to by było na razie na tyle. Polecamy na RynkuPiwnica pod Fortuną oraz Trasa podziemna

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl