panorama lublin

 

Światowa_Wystawa_Bonsai_Lublin

Muzeum Wsi Lubelskiej

Kot w butach Lublin

Smaller Default Larger

Synagoga LublinW dniu dzisiejszym odwiedziłem miejsce obok którego przechodziła większość z nas. Ale niestety tylko nieliczni wiedzą co mieści się w budynku przy ulicy Lubartowskiej 10. To ten z półokrągłymi oknami na piętrze. Od 1890 roku mieści się tutaj mała modlitewnia należąca do Chewra Nosim (Bractwo Tragarzy Zwłok). W 1905 roku została przekazana gminie żydowskiej. Od końca drugiej wojny światowej do 1984 roku w bożnicy odbywały się regularne nabożeństwa. W 2006 została otwarta bożnica w Jeszywas Chachmey Lublin i  z tego właśnie powodu synagoga o której mowa utraciła status głównej synagogi Lublina.

Od 1987 roku w bożnicy funkcjonuje tutaj Izba Pamięci Żydów Lublina. Zobaczymy tutaj zbiór sprzętów rytualnych, mały księgozbiór oraz dużą wystawę fotografii przedstawiających życie powojennych lubelskich Żydów. Na ścianach klatki schodowej prowadzących na piętro zobaczymy zbiór fotografii przedstawiających przedwojenny żydowski Lublin.

Poznaliście już Jeszywas Chachmej Lublin oraz Synagoge Chewra Nosim. Warto wspomnieć także o obiekcie który już nie istnieje a jest nim Synagoga Maharszala.

 

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl