panorama lublin

 

Światowa_Wystawa_Bonsai_Lublin

Muzeum Wsi Lubelskiej

Kot w butach Lublin

Smaller Default Larger

Muzeum na MajdankuMuzeum na Majdanku to były niemiecki obóz koncentracyjny działający w czasie drugiej wojny światowej na przedmieściach Lublina w dzielnicy Majdan Tatarski. Początki obozu na Majdanku zaczynają się w 1941 roku gdy Heinrich Himmler polecił założenie obozu wojennego przeznaczonego dla około 25 tysięcy więźniów zatrudnionych w warsztatach budowlanych SS i policji. Jesienią 1941 roku postanowiono obóz powiększyć co doprowadziło że stał się miejscem mordu przez okupanta niemieckiego Polaków i Żydów. Później niemiecki okupant mordował tutaj także ludność różnej narodowości pochodzącą z całej Europy. W listopadzie 1943 roku zamordowano tutaj 42 000 Żydów ale liczby mogą być o wiele większe. W lipcu 1944 roku Niemcy rozpoczęli ewakuację obozu zabierając więźniów do innych obozów. Obóz został wyzwolony 23 lipca 1944 roku przez żołnierzy armii czerwonej. Natychmiast po wyzwoleniu utworzono tu obóz NKWD dla polskich żołnierzy AK i NSZ gdzie z kolei okupant ze wschodu mordował naszych polskich żołnierzy walczących o wolność Polski.

W czerwcu 1987 roku teren byłego obozu odwiedził Papież Jan Paweł II gdzie modlił się za dusze pomordowanych tu ludzi. Jedną z dróg którą pędzono tu więźniów to dzisiejsza Droga Męczenników Majdanka.

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl