panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

Prawosławna cerkiew katedralna to tylko kilka minut drogi ze Wzgórza Czwartek. Nasz kolejny obiekt znajduje się przy ulicy Ruskiej 15. Lubelska cerkiew to świadectwo wielokulturowości lubelskiego Podzamcza. Obecna forma została wzniesiona w latach 1607 - 1633. Wzniesienie cerkwi poprzedziły wydarzenia związane z unia kościelną zawartą w Brześciu w 1596 roku. Wydarzenia te doprowadziły do przyłączenia cerkwi prawosławnej do Kościoła katolickiego.

Cerkiew lubelska jest budowlą murowaną. Centralna partie bryły wieńczy kopuła. Jest jedynym w mieście Lublin przykładem budowli sakralnej w typie renesansu lubelskiego z pojedynczą, masywną wieżą-dzwonnicą w fasadzie. W nawie zobaczymy fragmenty XVII wiecznej polichromii, jednak większą część ścian zdobią dekoracje malarskie z 1909 roku.

Elementem który zasługuje na uwagę wewnątrz pomieszczenia jest 6 metrowej wysokości i 10 metrowej szerokości drewniana, późnorenesansowa przegroda ołtarzowa wypełniona ikonami która oddziela nawę od prezbiterium świątyni. Ikony pochodzą z okresu od połowy XVI do lat 30 XVII wieku. Za najstarszą uważa się ikonę Zaśnięcia Marii Panny z połowy XVI wieku. Będąc w świątyni zwróćmy uwagę na sklepienie prezbiterium z przedstawieniami Ducha Świętego, cherubinów, serafinów i archaniołów.

Kolejnym punktem naszej trasy jest także bardzo stare Wzgórze Grodzisko i Kirkut - jedna z cenniejszych i najstarszych nekropolii judaistycznych w całej Europie która posiada wyjątkowo cenne macewy. To tam jest pochowany słynny Widzący z Lublina przyciągający chasydów z całego świata. Idziemy dalej na (5 minut spacerem) Wzgórze Grodzisko.

Możesz także poznać Synagoga Maharszala z której później wrócisz na trasę 1.

 

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl