panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

Piwnica pod Fortuną LublinPiwnica pod Fortuną to kolejna "podziemna" atrakcja turystyczna Lublina która znajduje się na lubelskim starym mieście pod adresem Rynek 8 w zabytkowej kamienicy Lubomelskich. Budynek między XV a początkiem XVII wieku należał razem z kamienicą przy ulicy Grodzkiej 3 do rodziny Lubomelskich. Właśnie z ich czasów zachowały się liczne przykłady polichromii na ścianach i drewnianych stropach. Pod koniec XVIII wieku gościł w niej przybyły na sesję trybunału król Stanisław August. Burmistrz Makarewicz który  zaprosił króla przebudował kamienicę w stylu klasycystycznym i  w tym stanie zachowała się ona do dzisiaj. Kolejni własciciele - rodzina Brengerów - przeznaczyła budynek w 1904 roku na cele dobroczynne: połowa kamienicy została przekazana do użytku Towarzystwu Pomocy Ubogim Dziewczętom Żydowskim. Do 1941 roku w kamienicy mieścił się rabinat lubelski. Natomiast po drugiej wojnie światowej kamienicę przejął Skarb Państwa, piętra zostały podzielone na mieszkania, natomiast parter i piwnice przeznaczono na lokale użytkowe (mieściła się tam między innymi Galeria Labirynt, później restauracja). Obecnie kamienicę (oprócz wystawy w podziemiach) zajmują między innymi: Kancelaria Prezydenta, biuro PTTK, Galeria Sceny Plastycznej KUL i naleśnikarnia.

Piwnica pod Fortuną to dziesięć sal, w dziewięciu z nich znajduje się nowocześnie zaaranżowana wystawa składająca się z multimedialnych prezentacji, wizualizacji i eksponatów przybliżających historię Lublina. I tak jedno z pomieszczeń to komnata typowa dla domu zamożnego lubelskiego mieszczanina z epoki renesansu, w innych poczytamy o lubelskim przemyśle i ludziach którzy go tworzyli. Poznamy także historię z przed wieków ciemnej strony Lublina, przeżyjemy bliskie spotkanie z katem i jego narzędziami.

Dziesiąta sala Piwnicy pod Fortuną to dawna, nieźle prosperująca winiarnia, której ściany pokryte są renesansową polichromią - wyjątkowymi w skali Polski malowidłami o tematyce świeckiej. Dziesięć obrazów rozmieszczonych na ścianach, okapie kominka i sklepieniu zawiera liczne odwołania do kultury antycznej (mitologii, literatury) oraz renesansowej obyczajowości. Polichromie zostały wydatowane na drugą połowę XVI wieku.

Piwnica pod Frotuną Lublin

więcej na: www.piwnica.lublin.eu/pl/home

Jeśli zainteresowały Cię podziemne tajemnice Lublina, zapraszam dalej na Trasa podziemna

 

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl