Dziś po całym tygodniu życia we współczesnej cywilizacji postanowiłem uciec. Nie musiałem szukać daleko ponieważ kilka kilometrów od centrum Lublina znajduje się Muzeum Wsi Lubelskiej. Mimo, że padał mały deszcz z pomocą parasola niedziela przeszła do dni które zapamiętam jako udany. Przechodząc przez bramę muzeum cofamy się w daleką przeszłość z dala od mieszczuchów na cichą i spokojną wieś. Tutaj w jednym miejscu na powierzchni 25 hektarów poznamy kilkanaście regionów: Wyżynę Lubelską, Polesie Lubelskie, Podlasie, Powiślę, Roztocze, miasteczko rolnicze i sektor dworski. Nie zapomnijmy zobaczyć kościoła rzymskokatolickiego, cerkwi greckokatolickiej i plebanii. Wraz z czasem dochodzą kolejne. Na terenie muzeum zostało wyeksponowanych wraz z małą architekturą około siedemdziesięciu obiektów. Zagrody są dokładnie odtworzone wraz z urządzeniami wnętrz i przedmiotami codziennego użytku. Bo przecież tutaj toczyło się codzienne, rodzinne życie.
Ale zacznijmy od początku. Proponuje zwiedzać muzeum zgodnie ze strzałkami i kolejnością numeracji z mapki jaką otrzymamy w recepcji. Dzięki temu niczego nie przeoczymy i zobaczymy naprawdę wszystko. Pierwszą fajną i ciekawą pozycją jaką zobaczymy jest wiatrak z Zygmuntowa. Ciekawa pozycja ponieważ wiatraków raczej podróżując po Polsce wielu nie zobaczymy. Podobnie jak kuźnia z Urzędowa, która znajduje się tuż obok. Z tego samego regionu znajduje się w następnej kolejności zagroda. Później poznamy zagrodę z Niemiec, Żukowa, Tarnogóry, Żabna i tak dalej. Oprócz chałup zobaczymy olejarnię z Bogucina, Dwór z Huty Dzierążyńskiej i Żyrzyna i wiele innych naprawdę ciekawych obiektów. Zwiedzając muzeum dojdziemy także do terenów niżej położonych gdzie trafimy na zbiornik wodny z uroczymi progami wodnymi gdzie przy szumie wody możemy odpocząć rozkoszując się pięknymi widokami z przed lat.
A gdy zgłodniejemy możemy wstąpić do Piwiarni z Siedliszcza na herbatę i pierogi a w Dworze z Huty Dzierążyńskiej kupić pamiątki ze Skansenu.
Skansen Lublin to także pokazy ginących rzemiosł wiejskich, plastyka obrzędowa, tradycyjny zbiór płodów rolnych oraz obrzędy związane z kalendarzem świąt polskich jak np Noc Świętojańska która się dziś odbywa 23 czerwca od 18.