panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

 

Trybunał Koronny w LublinieNa lubelskim runku w jego centralnej części usytuowany jest stary ratusz zwany jako Trybunał Koronny. W budynku tym miała swoja siedzibę najważniejsza instytucja wymiaru sprawiedliwości dawnej Rzeczypospolitej. Trybunał Koronny stoi w miejscu, gdzie władze miejskie miały swoja siedzibę już od XIV wieku. W czasach średniowiecznych ratusz był drewniany i często przechodził pożary. Gdy spalił się w czasie wielkiego pożaru miasta w 1575 roku został odbudowany w stylu renesansowym. Dzisiejszy Trybunał Koronny to efekt XVIII wiecznej przebudowy której inicjatorem był  król Stanisław Poniatowski, który odrestaurował także wiele innych zabytków miasta Lublin.

Z Trybunałem Koronnym związana jest najsłynniejsza lubelska legenda. W 1637 roku odbył się tutaj "diabelski sąd" który wydał w sprawie biednej wdowy z bogatym szlachcicem bardziej sprawiedliwy wyrok niż przekupni sędziowie. Do dzisiaj dowód tego zdarzenia możemy oglądać w postaci wypalonej "czarciej łapy" na stole który stoi w holu Muzeum Lubelskiego na Zamku.

Od 1987 roku po kompleksowych pracach remontowo-konserwatorskich mieści się tutaj Pałac Ślubów. Poniżej kilka zdjęć z wnętrz Trybunału Koronnego oraz ujęcie z tarasu widokowego z Wieży Trynitarskiej.

 

W piwnicach budynku , pełniących  w okresie trybunalskim funkcje katowni i więzienia, znajduje się wejście do 300-metrowej Trasy Podziemnej obejmującej trzy kondygnacje piwnic na głębokości od 9 do 12 metrów przebiegającej pod Rynkiem, ul. Złotą i Archidiakońską. Historia podziemi sięga początku XVI wieku gdy piwnice pełniły funkcje składów kupieckich. Zobacz Trasa podziemna w Lublinie.

Poznaj pozostałe zabytki w pobliżu Trybunału Koronnego: Brama Krakowska.

 

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl