panorama lublin

 

Kot w butach Lublin


trasa-podziemna-lublin-01Już przed drugą wojną światową krążyły różne legendy o świecie podziemnego Lublina. Ten tajemniczy świat jak mówiono mógł stać się wielką atrakcją turystyczną. I stał się po wielu latach, dopiero niedawno. Ale warto wrócić do przeszłości i zobaczyć o czym pisał "Express Lubelski i Wołyński" z 9 lutego 1936 roku.

"Znalezienie w domu Nr. 3 na Rynku w Lublinie starej winiarni, pokrytej freskami i malowidłami, o czem obszernie pisaliśmy niedawno, wywarło wielkie zainteresowanie wśród szerokich warstw mieszkańców naszego miasta. Nowy konserwator lubelskiego urzędu wojewódzkiego p. dr. Dutkiewicz, czyni energiczne poszukiwania, mające na celu wykrycie drugiej winiarni, która według wskazówek zawartych w materiałach archiwalnych, powinna znajdować się w podziemiach lubelskiego Trybunału. Grupa dziennikarzy udała się na zwiedzanie lochów pod Trybunałem. Na dole ciągnie się coś w rodzaju korytarza, po obu stronach którego widać wnęki obramowane resztkami futryn. To starodawne więzienie śledcze. Tu zamykano ofiary. W pobliżu cel znajdowała się głęboko pod ziemia ukryta - katownia. W celach widać ślady kamiennych prycz. Na murach cel znajdujemy szereg wydrapanych napisów. Obok celi widnieją jakieś otwory wybite w murze. Dalej jakieś czeluście, świadczące, że tam dalej są dalsze rozgałęzienia które stanowiły jeden kompleks z podziemnym Lublinem, ciągnącym się na znacznej przestrzeni pod ulicami starego miasta i nawet dalej".

Dzisiaj winiarnię możemy oglądać w Piwnicy pod Fortuną a opisywane powyżej lochy tworzą lubelską trasę podziemną którą możemy bezpiecznie oglądać.

Trasa podziemna w Lublinie to według mnie jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych Lublina. Długa na 300 metrów znajduje się pod kamienicami Starego Miasta, prowadząc przez korytarze i sale na trzech kondygnacjach na głębokości od 9 do 12 metrów dawnych piwnic kupieckich. Początek trasy podziemnej rozpoczyna się w gmachu dawnego Trybunału Koronnego znajdującego się na Rynku. Trasa biegnie ulicą Złotą i Archidiakońską kończąc się pod kamienicą Placu po Farze. W kolejnych salach możemy obejrzeć makiety przedstawiające najważniejsze okresy rozwoju miasta Lublin od czasów plemiennych przez XV wieczne miasto w murach do około 1670 roku. Na uwagę zasługuje widowisko mieszczące się w jednej z sal a przedstawiające pożar Lublina w 1719 roku. Widowisku towarzyszy oprawa dźwiękowa co spowoduje, że długo zapamiętamy naszą wycieczkę podziemiami do przeszłości Lublina.

 

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl