panorama lublin

 

banner porwanie sabinek 03 2016

banner 27042016

Piwnica pod Fortuną LublinPiwnica pod Fortuną to kolejna "podziemna" atrakcja turystyczna Lublina która znajduje się na lubelskim starym mieście pod adresem Rynek 8 w zabytkowej kamienicy Lubomelskich. Budynek między XV a początkiem XVII wieku należał razem z kamienicą przy ulicy Grodzkiej 3 do rodziny Lubomelskich. Właśnie z ich czasów zachowały się liczne przykłady polichromii na ścianach i drewnianych stropach. Pod koniec XVIII wieku gościł w niej przybyły na sesję trybunału król Stanisław August. Burmistrz Makarewicz który  zaprosił króla przebudował kamienicę w stylu klasycystycznym i  w tym stanie zachowała się ona do dzisiaj. Kolejni własciciele - rodzina Brengerów - przeznaczyła budynek w 1904 roku na cele dobroczynne: połowa kamienicy została przekazana do użytku Towarzystwu Pomocy Ubogim Dziewczętom Żydowskim. Do 1941 roku w kamienicy mieścił się rabinat lubelski. Natomiast po drugiej wojnie światowej kamienicę przejął Skarb Państwa, piętra zostały podzielone na mieszkania, natomiast parter i piwnice przeznaczono na lokale użytkowe (mieściła się tam między innymi Galeria Labirynt, później restauracja). Obecnie kamienicę (oprócz wystawy w podziemiach) zajmują między innymi: Kancelaria Prezydenta, biuro PTTK, Galeria Sceny Plastycznej KUL i naleśnikarnia.

Piwnica pod Fortuną to dziesięć sal, w dziewięciu z nich znajduje się nowocześnie zaaranżowana wystawa składająca się z multimedialnych prezentacji, wizualizacji i eksponatów przybliżających historię Lublina. I tak jedno z pomieszczeń to komnata typowa dla domu zamożnego lubelskiego mieszczanina z epoki renesansu, w innych poczytamy o lubelskim przemyśle i ludziach którzy go tworzyli. Poznamy także historię z przed wieków ciemnej strony Lublina, przeżyjemy bliskie spotkanie z katem i jego narzędziami.

Dziesiąta sala Piwnicy pod Fortuną to dawna, nieźle prosperująca winiarnia, której ściany pokryte są renesansową polichromią - wyjątkowymi w skali Polski malowidłami o tematyce świeckiej. Dziesięć obrazów rozmieszczonych na ścianach, okapie kominka i sklepieniu zawiera liczne odwołania do kultury antycznej (mitologii, literatury) oraz renesansowej obyczajowości. Polichromie zostały wydatowane na drugą połowę XVI wieku.

Piwnica pod Frotuną Lublin

więcej na: www.piwnica.lublin.eu/pl/home

Jeśli zainteresowały Cię podziemne tajemnice Lublina, zapraszam dalej na Trasa podziemna

 

wydawnictwa

Instagram

banerek-300x250


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...bądźmy blisko

email logo info(małpka@)poznajlublin.pl  Polub nas  facebook logo    Tweetnij  twitter     

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl 


 WLublinie.eu - Informacje, Atrakcje, zabytki, muzea, tanie noclegi, gastronomia.