panorama lublin

 

Światowa_Wystawa_Bonsai_Lublin

Muzeum Wsi Lubelskiej

Kot w butach Lublin

Smaller Default Larger

Centrum Kultury w Lublinie po generalnym remoncie trwającym od 2009 do 2013 roku zaprasza do zwiedzania i uczestnictwa w organizowanych imprezach. W budynku swoją siedzibę znalazły: Centrum Kultury w Lublinie, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Ośrodek Międzynarodowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża". 

W czasie trwania remontu w budynku odkryto wiele bardzo cennych znalezisk archeologicznych. Jako najważniejszą archeolodzy uważają odkrycie w murze fundamentowym południowego skrzydła krypty, w której znajdowała się zamurowana skrzynia z piaskowca przykryta płytą ołowiano-cynową - plakietka z napisem po łacinie, upamiętniającą uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. W skrzyni natomiast znajdowało się pięc dukatow niderlandzkich z XVII i XVIII wieku oraz srebrny wisior z wizerunkiem serca z krzyżem (godło wizytek). 

Zwiedzając budynek Centrum Kultury w Lublnie możemy zobaczyć wiele cennych eksponatów archeologicznych:

- kilkanaście XVIII wiecznych napisów w języku polskim oraz po łacinie.

- fresk "Chusta Werniki" przedstawiający wizerunek Chrystusa w chustce przytrzymywanej przez dwa anioły.

- obraz który przedstawia Chrystusa na krzyżu.

- obramienie drzwi z połowy XVIII wieku odkryte na ścianie pomieszczenia na strychu w skrzydle północnym.

- drzwi płycinowe z I połowy XVIII wieku, odkryte w ścianie pomieszczenia w skrzydle zachodnim,

- polichronie z początku XX wieku - dekoracja płycinowa z wnętrza dawnego koscioła.

 

W czasie zwiedzania budynku pracownicy Centrum opowiadają historię tego miejsca, pokazują zachowane elementy dekoracji odkryte podczas remontu. Zwiedzać budynek można w grupach zorganizowanych lub indywidualnie. Wstęp do Centrum Kultury w Lublinie jest bezpłatny. Dla tych którzy nie mogą osobiście oglądać budynku przygotowano interaktywną wizyte w Centrum Kultury w Lublinie. Wystarczy w wyszukiwarce Google wpisaćhasło "Centrum Kultury w Lublinie". Jako wynik po prawej stronie ekranu ukaże się zdjęcie Centrum wraz z osnosnikiem "Zobacz wnętrze". Klikamy na to okienko i przenosimy się do środka budynku.

 

CENTRUM KULTURY W LUBLINIE

ul. Peowiaków 2

20-007 Lublin

tel. 81 466 61 00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.ck.lublin.pl 

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl