panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

Ulica Kowalska biegnie wzdłuż murów obronnych. Przed druga wojna światową łączyła się z ulicą Szeroką, gdzie pod numerem 28 mieszkał słynny cydyk zwany Widzącym z Lublina. Z ulicy Kowalskiej w kierunku Placu Rybnego dojdziemy schodami zwanymi Zaułkiem Hartwigów. 

Pod adresem Kowalska 14 przed pierwszą wojna światową mieściła się pierwsza w Lublinie prywatna bożnica. Mieszkał tutaj dr Jakub Cynberg.

W kamienicy pod adresem Kowalska 11 które wiele razy mijałem mieszkał z rodzicami Henio Żytomirski który 1 września 1939 roku miał rozpocząć naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Ten żydowski chłopczyk zginął w komorze gazowej w obozie na Majdanku w listopadzie 1942 roku. Teraz przechodząc tam zawsze myślę o Heniu.

Było jeszcze jedno żydowskie dziecko Elżunia. Historia Elżuni związana jest kartka papieru odnaleziono po wojnie w czasie porządkowania obozowych butów. W jednym takim dziecięcym buciku była właśnie ta kartka i słowa:

Była sobie raz Elżunia

Umierała sama

Bo jej tatuś na Majdanku

W Oświęcimiu mama

Piszę to bo mam świadomość, że wielu z nas mieszkańców Lublina nie ma świadomości zagłady miasta żydowskiego a warto byśmy pamiętali o naszych sąsiadach mieszkających obok nas przez wiele wieków.

Na końcu ulicy Kowalskiej znajdowała się studnia , taka sama jak ta która obecnie stoi na placu dworca PKS. Będąc na ulicy Kowalskiej, pamiętajmy o tym, że to jedyna ulica z ocalałym kwadratem kamienic stojących przy ulicy Furmańskiej i Cyruliczej gdzie możemy poczuć klimat Miasta Żydowskiego w Lublinie.

 

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl