panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

Synagoga Maharszala w LublinieWielka Synagoga Maharszala. Niestety nie przetrwała do dziś. Została zburzona przez hitlerowców w 1943 roku ale ruiny przetrwały do lat 50. XX wieku. Być może gdyby istniał w naszym kraju inny ustrój została by wyremontowana ale plany były inne. Porządkowano Podzamcze i wytyczano przebieg dzisiejszej alei Tysiąclecia. Jedynym śladem po tej budowli jest tablica pamiątkowa  która znajduję się u podnóża zamku od strony alei Tysiąclecia. To tu właśnie w dawnej dzielnicy żydowskiej przebiegała ulica Jateczna.

Synagoga Maharszala to kompleks składający się z trzech synagog: wielkiej zwanej Maharszalszul, mniejszej Maharana i niewielkiej boznicy Szywe Kryjem. Pierwszą z nich nazwano od imienia Salomona Lurii, znanego jako Maharszal. Żył on w latach 1510-1573, najpierw był rabinem w Brześciu Litewskim a następnie został powołany na przełożonego jesziwy w Ostrogu. Natomiast rabinem w Lublinie został mianowany w 1555 roku i przez 12 lat później kierował tutejszą szkołą talmudyczną. Budynek murowany synagogi został zbudowany w miejscu wcześniejszej drewnianej z 1567 roku.

Wracasz do wycieczki 1 do źródeł: Cerkiew Katedralna lub Wzgórze Grodzisko lub możesz poznać Zamek Lubelski.

Idąc śladami lubelskich Żydów, czy znacie odpowiedź na pytanie jakie usłyszałem spacerując po Starym Mieście? Gdzie jest ulica Szeroka? Tu znajdziecie odpowiedź: Ulica Szeroka.

 

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl