panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

Kościół Świętego Ducha, mija właśnie 590 lat od jego wzniesienia a zaczęło się dawno temu...

Pod koniec XIV wieku w Lublinie szybko przybywało ludności a szpitala nie było. Zgodnie ze starą średniowieczną zasadą szpital a raczej schronisko dla kalek i ubogich lokalizowano poza murami miasta. Początki Kościoła Świętego Ducha w Lublinie i szpitala sięgają 1419 roku gdy rajcy i mieszczanie lubelscy wystosowali list do biskupa krakowskiego o zgodę na budowę świątyni ze szpitalem. Zgodę dostali  i ostatecznie szpital i kościół zostały uposażone przez mieszczan w 1421 roku.

W historii kościoła wystąpiły dwa pożary: w 1575 roku i w 1602 roku. Po tym ostatnim kościół został odbudowany i gruntownie przekształcony. Wzniesiono kaplicę św. Stanisława a w drugiej połowie XVII wieku dobudowano kaplicę Matki Boskiej. Po kolejnym pożarze w 1733 roku dodano barokowy szczyt o faliście wygiętych gzymsach.

W kościele św. Ducha znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Świętoduskiej zasłaniany innym obrazem maryjnym. Nad nimi znajduję się obraz ukazujący Zesłanie Ducha Świętego. Cudowny obraz Matki Boskiej Dobrej Rady zasłynął cudami w dniu 13 lipca 1642 roku w postaci łez na obrazie Matki Boskiej. Przez kilka następnych dni obraz miał płakać krwawymi łzami.

Matka Boska Świętoduska jest znana z cudownych łask, byli tutaj prosząc o wstawiennictwo Piotr Skarga, królowa Marysieńka Sobieska oraz Marianna Kościuszkowa.

Kościół Świętego Ducha

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl