panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

Pałac Sobieskich LublinMiasto Lublin obfituje w pałace. Kolejnym z nich jest Pałac Sobieskich pochodzący z drugiej połowy XVI wieku. Był on własnością Marka Sobieskiego który zasłużył się w walkach z czasów Stefana Batorego. Ta barokowa budowla z wieżą zakończoną kopułą i latarnią w 1660 roku przeszła w posiadanie Jana III Sobieskiego a następnie została rozbudowana. Jeszcze w 1699 roku bywali tutaj synowie Jana III Sobieskiego. W dokumentach z 1704 roku widnieje informacja, że zatrzymał się tutaj król szwedzki Karol XII, który odwiedzał kościół świętego Pawła. W XVIII wieku dawna własność Sobieskich przeszła w ręce Radziwiłłów. Jednak nie stała się ich rezydencją czego skutkiem zaczął ulegać dewastacji i popadać w ruinę. W 1811 roku kupił go lubelski adwokat Dominik Boczarski. W odbudowę włożył swój cały majątek po czym zbankrutował. W 1884 roku Pałac Sobieskich w Lublinie został kupiony przez rodzinę Strachocińskich i przebudowany na mieszkania. W następnym okresie budynek był w posiadaniu Vetterów i mieściła się tutaj prywatna szkoła żeńska. Dzisiaj są to obiekty Politechniki Lubelskiej.

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl