panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

Pałac Potockich w LubliniePałac Potockich znajdujący się przy obecnej ulicy Staszica 3 powstał w latach 1716 - 1734 dla Jerzego Potockiego właściciela rezydencji w Radzyniu zwanej Wersalem Północy. Dlatego też i pałac w Lublinie przebudowany około połowy XVIII wieku posiadał cechy architektury baroku. Pałac zbudowany był w kształt podkowy z piętrową częścią główną natomiast oficyny pierwotnie były parterowe. Od strony frontowej znajdowało się ogrodzenie z reprezentacyjna bramą główną. W 1789 roku nieużytkowany Pałac Potockich został przekazany na Skarb Państwa z przeznaczeniem dla wojska jako koszary dla kawalerii narodowej. Później funkcjonował tu sąd i więzienie a budynek nazywany był Starym Kryminałem. W okresie międzywojennym  była tu Komenda Główna Policji a po drugiej wojnie światowej Komenda MO. Obecnie Pałac Potockich jest własnością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl