panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

Pałac Morskich w LublinieDawny Pałac Morskich zbudowany  w 2 połowie XVIII wieku znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 62. Pierwotnie był to murowany, parterowy dom który przebudowany w 1846 roku przez hrabiego Ignacego Morskiego stał się rezydencją. W kolejnych latach obiekt zmieniał właścicieli. W czasie II wojny światowej mieściły się tutaj niemieckie urzędy a później siedziba Polskiego Radia oraz instytucje naukowe UMCS a nawet przychodnia zdrowia. Obecnie Pałac Morskich to Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.

Ciekawostką jest to, że w Pałacu Morskich w dniu 12 października 1879 roku urodziła się Kazimiera Wołowska, błogosławiona siostra Marta od Jezusa Niepokalanka. Śmierć męczeńską poniosła z rąk niemieckiego okupanta i mordercy narodu polskiego 19 grudnia 1942 roku w Słonimiu za ratowanie Żydów oraz działalność charytatywną i polityczną. Została beatyfikowana przez Papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku.

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl