panorama lublin

 

Kot w butach Lublin

Pałac Biskupów w LubliniePałac Biskupów Lubelskich to budynek wybudowany w 2 połowie XVIII wieku. Jego pierwszymi właścicielami była rodzina De Chegne. W 1817 roku budynek przeznaczono na siedzibę loży masonskiej "Wolność Odzyskana". Loże masońskie zostały zlikwidowane w latach dwudziestych XIX wieku przez rząd Królestwa Polskiego a następnie dobra te przeszły na własność skarbu państwa. W 1852 roku po przebudowie budynek przekazano władzom diecezjalnym. Po powstaniu styczniowym na krótko budynek został zajęty przez Rosjan. W latach 70 XIX wieku nastąpił zwrot w ręce biskupów lubelskich i pozostaje tak do dziś.

Jednym z biskupów (lata 1946 - 1948) związanych z obiektem był ksiądz kardynał Stefan Wyszyński późniejszy prymas Polski. Na placu przed pałacem biskupim w 1996 roku postawiono jego pomnik.

Dalej zabytki w Lublinie: Teatr Stary.

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl