panorama lublin

 

Światowa_Wystawa_Bonsai_Lublin

Muzeum Wsi Lubelskiej

Kot w butach Lublin

Smaller Default Larger

lublin ulica zlota

Specerując ostatnio po lubelskim Starym Mieście w Lublinie pomyślałem, że warto odwiedzić Muzeum Literackie imienia Józefa Czechowicza przy ulicy Złotej 3. Dawno tam nie byłem a na pewno wiele się zmieniło przez ostatnie kilka lat. Może nowa wystawa? Jak pomyślałem, tak zrobiłem. Było około dwunastej w południe i musiałem chwilę poczekać aż wyjdzie wycieczka szkolna. Bo muzeum to wspaniała lekcja historii i okazja by bliżej poznać naszego lubelskiego poetę. Kto może niech zajrzy a kto nie może to odrobinę pozna z Poznaj Lublin. 

Warto zobaczyć i poznać bliżej postać poety z Lublina który zginął w Lublinie 9 września 1939 roku podczas nalotu lotnictwa niemieckiego.

W twórczości Józefa Czechowicza Lublin, jego architektura i krajobraz to motywy które stale się przewijają. Poeta już za życia otoczony był legendą i uważany za przywódcę młodego pokolenia. Jego dorobek oceniano jako dość wybitny. Był zaliczny do najwybitniejszych twórców młodego pokolenia z okresu międzywojennego przez Czesława Miłosza. 

W 1934 roku powstał Poemat o mieście Lublinie. Znalazły się w nim wiersze połaczone prozą poetycką oraz wzbogacone zaproponowanym przez poetę podkładem dźwiękowym. Tekst jako słuchowisko nadało Polskie Radio. 

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza

ul. Złota 3, 20-112 Lublin
tel.: 81 532-30-90 (91)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
kierownik: dr Jarosław Cymerman

 

 

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...od września 2012

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci(małpka)op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl